dodatkowy urlop
Radek Pietruszka / PAP

To już niemal pewne. Rząd podniesie wynagrodzenia Polaków. Okazuje się, że Rada Ministrów ustaliła podwyżkę na wyższym poziomie, niż wychodząca ze wskaźników. Dzięki temu od nowego roku pensja minimalna wyniesie nie 3004 zł, a 3010 zł brutto.

Od nowego roku pensja minimalna znów w górę

Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg potwierdziła, że od nowego roku nie tylko pensja minimalna pójdzie w górę, ale też, co logiczne, minimalna stawka godzinowa. Jeśli o pensję minimalną chodzi, to podwyżka wyniesie 7,5%, a więc dokładnie 210 złotych. Minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło dokładnie 3010 złotych brutto.

„Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł.” – przekazała Marlena Maląg. Wspomniane wskaźniki to między innymi inflacja oraz Produkt Krajowy Brutto.

W 2022 roku wzrośnie także minimalna stawka godzinowa brutto. „Wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł. Również jest to wzrost o 7,5 proc.” – potwierdziła Marlena Maląg.

Jednocześnie Minister przypomniała, że od 2015 roku pensja minimalna wzrosła aż o 72%. W przytoczonym roku 2015 minimalna pensja wynosiła 1750 zł, a obecnie jest to 2800 zł. Za rok będzie, jak już wspomnieliśmy 3010 zł brutto. „To jest bardzo duży wzrost.” – nie ukrywa Maląg. Minister podkreśla, że dzięki wzrostowi pensji minimalnej, wiele gospodarstw domowych realnie polepszyło swoją sytuację i funkcjonowanie. „Dzięki tej podwyżce do budżetów domowych wpłynie ponad 4,6 mld zł.” – wylicza Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

źródło: RMF24.pl, PAP

Zobacz również: