PKO BP wydaje alert

Największy bank w Polsce, a więc PKO BP na swojej stronie internetowej zamieścił ważny komunikat. Jeśli korzystasz z banku za pośrednictwem telefonu komórkowego, warto żebyś zapoznał się z jego treścią. Może uchronić Cię to przed utratą pieniędzy, a niekiedy nawet i całych oszczędności życia.

PKO BP wydał alert dla klientów

Nie milkną echa ostrzeżenia, które wydał Urząd Skarbowy, a już kolejna z instytucji finansowych, a konkretnie PKO BP ostrzega swoich klientów. Najnowszy alert dotyczy zwłaszcza klientów, którzy robią przelewy za pośrednictwem telefonu komórkowego. Czy wobec tego bankowość mobilna jest bezpieczna?

Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Bank PKO BP robi wszystko, aby pieniądze i klienci byli jak najbardziej bezpieczni. Regularnie aktualizowane są różnego rodzaju certyfikaty, a także zabezpieczenia, dotyczące zarówno bankowości elektronicznej (komputery), jak i bankowości mobilnej (telefony komórkowe). Mimo to, wciąż na klientów największego banku w Polsce czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa. 

Skoro nie da się włamać bezpośrednio do banku, to oszuści, zwani cyberprzestępcami zapuścili swoją sieć na klientów. Liczą na ich naiwność. Dzięki czemu mogliby zyskać dostęp do ich kont PKO BP. To otwiera im drogę, aby przejąć zgromadzone na nich pieniądze.

Stąd też alert, który wypuścił bank. Dotyczy on w dużej mierze klientów PKO BP, którzy korzystają z bankowości mobilnej ze swoich telefonów komórkowych. To właśnie wokół tej platformy w ostatnim czasie swoje działania koncentrują oszuści.

Ostrzegamy przed wiadomościami, które nakłaniają do zainstalowania aplikacji na Twoim urządzeniu. Przypominamy też, że podczas logowania do aplikacji IKO nigdy nie poprosimy Cię o dane logowania do serwisu internetowego iPKO (jedyny wyjątek to aktywacja aplikacji IKO) – czytamy na stronie banku.

W jaki sposób możemy stracić pieniądze?

O co w tym wszystkim chodzi? Otóż oszuści chcą wykraść pieniądze klientów PKO BP. Coraz częściej podszywają się nie tylko pod pracowników banku, ale także przygotowują spreparowane linki, czy aplikacje, które rzekomo mają pochodzić od banku. Tak naprawdę są to wirusy, służące do przechwycenia wrażliwych danych, jak dane osobowe, czy dane logowania na konto bankowe.

Uważaj na wszelkie wiadomości, np. SMS lub powiadomienia push z nieznanych źródeł, w których dostajesz prośbę o kliknięcie w link i zainstalowanie aplikacji na swoim urządzeniu. W rzeczywistości oszuści chcą zdobyć Twoje narzędzie autoryzacji lub poufne dane do logowania – informuje PKO BP na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Jak informuje bank, logowanie do aplikacji odbywa się tylko i wyłącznie za pośrednictwem kodu PIN lub odcisku palca. Należy o tym bezwzględnie pamiętać. W przypadku, kiedy czujemy, że mamy do czynienia z czymś podejrzanym, należy jak najszybciej przerwać swoje działania i skontaktować się z infolinią banku PKO BP. Dostępna jest ona pod jednym z numerów: 800 302 302, +48 81 535 60 60.

Jak uchronić się przed oszustami? Bank radzi w prostych krokach

Na stronie PKO BP znajdziemy też kilka porad, jak uchronić się przed podejrzanymi działaniami tak, aby nasze konta bankowe i zgromadzone na nich pieniądze były bezpieczne.

  • Nie wyrażaj zgody na instalowanie aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie wyłączaj mechanizmów bezpieczeństwa na swoim urządzeniu.
  • Pod żadnym pozorem nie wykonuj działań, o które prosi Cię w sms/e-mail nieznany Ci nadawca. W szczególności klikanie w linki, czy pobieranie aplikacji.
  • Nie podawaj numeru klienta i hasła do swojego rachunku podczas korzystania z aplikacji PKO BP. Logowanie za wyjątkiem aktywacji aplikacji odbywa się za pośrednictwem kodu PIN lub odcisku palca.

Zobacz również: