Aktualnie cały świat bacznie przygląda się przede wszystkim wydarzeniom, które mają miejsce na bliskim wschodzie. W obliczu światowego konfliktu coraz więcej państw wygłasza swoje oficjalne stanowiska. W imieniu Polski zrobił to prezydent Andrzej Duda, który w TVP odniósł się do konfliktu między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Nie ulega wątpliwości, że stanowisko prezydenta dla wielu osób może stanowić olbrzymie zaskoczenie. Czy Amerykanie będą zadowoleni z takiej postawy PAD? Jak to wpłynie w dalszej perspektywie na sojusz Polsko — Amerykański?

Andrzej Duda o konflikcie USA z Iranem

Polecamy również: PILNE! To nie koniec. USA zaatakuje z Polską kolejny kraj?

Andrzej Duda w rozmowie z Danutą Holecką w TVP odniósł się do sytuacji na bliskim wschodzie. Prezydent mimo wszystko podkreślił, że Polska stara się utrzymywać od lat dobre stosunki z Iranem. PAD dał tym samym do zrozumienia, że nic w tej materii nie powinno ulec zmianie w najbliższym czasie. – Polska ma dobrą relację w Iranie. Myśmy nie wzięli w tym udziału i nie ma sygnałów, by było niebezpieczeństwo dla Polaków — podkreślił prezydent Andrzej Duda, który następnie dodał także, że: – Nie ma w tej chwili sygnałów o tym, aby było jakiekolwiek niebezpieczeństwo dla Polski i polskich obywateli, ale rzecz jasna jest to sytuacja, która może eskalować — stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Polecamy również: Wpadka Kurdej-Szatan w sylwestra. Widzowie bezlitośni!

Prezydent w rozmowie w TVP dał do zrozumienia również, że dla niego i rządu sytuacja na bliskim wschodzie jest traktowana bardzo poważnie. Z tego właśnie powodu Andrzej Duda podjął decyzję o powołaniu Rady Gabinetowej.  Będzie ona między innymi analizować wydarzenia w relacjach Iranu z USA.

– „Podjąłem decyzję i poinformowałem o tym pana premiera, że na najbliższy wtorek zwołuję radę gabinetową — stwierdził Andrzej Duda, który następnie dodał, że: „Będzie tam omawiana m.in. sytuacja na Bliskim Wschodzie, pojawi się też temat „rosyjskiej polityki”. – Gdyby dochodziło to eskalacji, to musimy być przygotowani, także gospodarczo” – tłumaczył Duda.

Polecamy takżeSkandal u Wojewódzkiego! Przyjął symbol mordu Polaków

„Temu ma służyć spotkanie prezydenta z premierem i wszystkimi ministrami. Z jednej strony to kwestia polityki historycznej, z drugiej strony — surowcowej, z trzeciej — militarnej. To poważne kwestie, które wymagają spotkania władzy wykonawczej. O konkluzjach opinia publiczna będzie powiadomiona” – mówił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Danutą Holecką w TVP.

Sytuacja na bliskim wschodzie

Na ten moment sytuacja na bliskim wschodzie wygląda na bardzo poważną. Stany Zjednoczone po zabójstwie Kasima Sulejmaniego za pośrednictwem Donalda Trumpa oświadczyły Iranowi, że wszelka próba odwetu zakończy się atakiem USA na 52 cele położone na terytorium ich kraju.

Źródło: Gazeta.pl

Zobacz również: