Ponad 1,5 miliona osób musi wymienić dowody osobiste. Inaczej czeka wysoka grzywna

0

W tym roku kalendarzowym ważność tracą dowody osobiste prawie 1,5 mln Polaków – poinformowało money.pl Ministerstwo Cyfryzacji. Ich posiadacze muszą wymienić dokumenty, bo za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi grzywna. I to nawet w wysokości 5 tys. zł.

1 489 700 – tyle dowodów osobistych traci ważność w 2019 roku. Resort cyfryzacji podkreśla, że są to dane na 1 stycznia, pochodzące z rejestru PESEL. To oznacza, że przynajmniej jeden na 25 Polaków w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie musiał zainteresować się wymiana „plastiku”.

Dlaczego przynajmniej? Bo do tego mogą dołączyć jeszcze ci, którzy swój dokument zgubią lub zostanie im on skradziony Wymiana jest również obowiązkowa w przypadku zmiany nazwiska (na przykład po ślubie) lub znacznej zmiany wizerunku, która uniemożliwia rozpoznanie (na przykład na skutek operacji plastycznej).

W gronie wspomnianych 1,5 mln osób sporą grupę stanowią na przykład Polacy urodzeni w 1991 roku. Dlaczego? Otóż swoje pierwsze dowody osobiste odebrali w 2009 roku, gdy ukończyli 18 lat. A to oznacza, że po 10 latach tracą one ważność i należy je odnowić.

To o tyle istotne, że za posługiwanie się nieważnym dowodem grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jasno mówi o tym ustawa o dowodach osobistych. W artykule 79. czytamy bowiem, że takiej karze podlega nie tylko ten, kto uchyla się od wymiany dokumentu, posługuje się cudzym dowodem lub nie oddał własnego, gdy stracił polskie obywatelstwo.

Wysokość grzywny natomiast jest wymierzana przez sąd, w zależności od indywidualnego przypadku. Może się wahać od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

Ale są też znacznie bardziej prozaiczne kłopoty, w które można wpaść przez nieważny dowód. Z takim dokumentem na pewno nie wsiądziemy do samolotu, nie przejdziemy też kontroli na granicy. Nie załatwimy też wszystkich spraw w banku.

Źródło: wp.pl

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ