Zakończył się projekt „Młody aktywny obywatel” dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich  realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa w partnerstwie z Powiatem Żyrardowskim. W Sali Klubowej Centrum Kultury w Żyrardowie 19 grudnia odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia i nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.

Przypomnijmy, że autorskim programem edukacji obywatelskiej objętych było ponad 120 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych z  powiatu żyrardowskiego. Zajęcia oraz warsztaty prowadzili doświadczeni trenerzy, którzy już wcześniej pracowali z żyrardowską młodzieżą przy przedsięwzięciach „Akademia Aktywny Żyrardowianin” i „Młodość potrzebuje dobrej informacji”. Od września tego roku uczniowie poznali z bliska model funkcjonowania informacji publicznej, dowiedzieli się, czym są potrzeby i skąd bierze się aktywność społeczna, przećwiczyli asertywność. Ostatnim etapem były kreatywne warsztaty w Stajni u Sobieskich, podczas których młodzież tworzyła i prezentowała przed jury autorskie projekty skierowane na rozwiązanie problemu w ich najbliższym otoczeniu. Inwencja uczniów była niesamowita.  Wszystkie pomysły zachwycały świeżością, innowacyjnością, a co najważniejsze były perfekcyjnie zaprezentowane.

Podczas podsumowania najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. „Pokazaliście, że jesteście urodzonymi liderami” – powiedział Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa, w projekcie trener umiejętności społecznych. „Podczas kilku miesięcy pracy zobaczyliśmy, kto potrafi kierować grupą, kto ma talenty oratorskie, a kto potrafi zdobyć serca słuchaczy. Praca z wami była niesamowitą frajdą” – dodał Adam Lemiesz. W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Wspólnoty Żyrardowa Krystyna Lenarczyk – „Wszystkie projekty, które przygotowała młodzież były po prostu profesjonalne. Takich fachowców może pozazdrościć każda organizacja”. Upominki wręczył wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa Mieczysław Gabrylewicz. Na wszystkich zaś czekał świąteczny poczęstunek.

Zobacz również: