Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków służbowych przez prokuratorów Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Mokotowa i Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz funkcjonariuszy Policji. Chodzi o niewłaściwy sposób procedowania i nadzór służbowy w postępowaniu przygotowawczym dotyczącym pozbawienia życia Jolanty Brzeskiej.

Do zabójstwa kobiety walczącej z dziką reprywatyzacją w Warszawie doszło w dniu 1 marca 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie.

Postępowanie w sprawie nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy zostało wszczęte w dniu 10 października 2016 roku. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Wszczęcie tego postępowania zapowiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej analiza postępowania prowadzonego w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej wykazała bowiem liczne nieprawidłowości i braki, co skutkowało utratą ważnych dla wyjaśnienia tej okrutnej zbrodni dowodów i przedwczesnym umorzeniem tego postępowania z powodu niewykrycia sprawców.

– W prokuraturze musi wrócić zasada odpowiedzialności. Dlatego też zostanie będzie prowadzone postępowanie, którego celem będzie ustalenie ewentualnej odpowiedzialności prokuratorów i policjantów za rażące braki i zaniechania w pierwszym etapie tego śledztwie – zapowiadał Prokurator Generalny.

źródło: Prokuratura Krajowa