pogoda

Nadchodzi ogromna zmiana w pogodzie. Niebawem Polacy doświadczą niezbyt przyjemnej aury. Przedstawiamy szczegóły niepokojących przewidywań ekspertów. 

Pogoda w Polsce nie będzie rozpieszczać

Specjaliści nie mają wątpliwości. Najnowsze prognozy pogody wskazują, że zima zagościła w naszym kraju na dłużej. Jednak o ile teraz mamy do czynienia z jednocyfrowym mrozem, to niebawem przyjdzie nam zmierzyć się z dwucyfrowymi temperaturami na minusie. Wszystko z powodu nadciągającego nad Polskę znad południowej Skandynawii antycyklonu Beata.

Od kilku dni Polacy zmagali się z intensywnymi opadami śniegu. Zwłaszcza na południu kraju biały puch mocno dał się we znaki. Tymczasem specjaliści zapowiadają, że zimowa pogoda utrzyma się dłużej, a nawet pogłębi. Wszystko dlatego, że nadchodzi potężny mróz.

„Główny wpływ na pogodę w naszym kraju ma zgniły wyż Beata z centrum w rejonie Danii, aczkolwiek w perspektywie jutrzejszego dnia. Pojawi się centrum wyżowe nad zachodnim Bałtykiem, Danią i Meklemburgią o ciśnieniu 1043 hPa. Jednak już w środę układ ten osłabnie, dalej będzie nad Meklemburgią i Pomorzem, ale z ciśnieniem 10 hPa niższym” – przeczytamy na jednym z popularnych serwisów internetowych zajmujących się pogodą.

Według ekspertów w drugiej połowie tygodnia nastąpi zmiana cyrkulacji. Antycyklon Beata zostanie wyparty znad Polski. Nieprzyjemnie odczuć mogą to meteopaci.

Meteorolodzy zapowiedzieli, iż pod koniec stycznia pogoda ulegnie gwałtownej zmianie. „W nasz region uderzą nurkujące niże z północnego zachodu i północy. Przyniosą one silne śnieżyce jednak nie będzie to jedyny objaw załamania pogody po dość spokojnym tygodniu” – stwierdzili specjaliści. „Pierwszy z opisywanych niżów dotrze do nas w ostatnich dniach stycznia. Przyniesie intensywne opady śniegu, ale i silny wiatr. To jeszcze odległy termin w prognozach, jednak modele raczej stabilnie wskazują, że na koniec stycznia w Polsce wystąpi wiatr przekraczający 70 km/h” – dodali.

źródło: o2.pl

Zobacz również: