nie żyje Anna Czerwińska

Przykra informacja obiegła media. Nie żyje Tadeusz Oleksy. Mężczyzna był znanym działaczem „Solidarności” w czasach Stanu Wojennego. Polityk zmarł w wieku 66 lat.

Tadeusz Oleksy był znanym śląskim działaczem „Solidarności”

Smutną wiadomość na temat śmierci działacza „Solidarności” przekazał Arkadiusz Chęciński. Polski samorządowiec i przedsiębiorca, a od 2014 roku prezydent Sosnowca zamieścił obszerny wpis na Facebooku.

„Zmarł człowiek doskonale znany w sosnowieckim środowisku górniczym. Tadeusz Oleksy był przewodniczącym zakładowej organizacji „S” w kopalni Sosnowiec. Był świadkiem symbolicznych wydarzeń, jak choćby zrzucenia czerwonej gwiazdy z szybu Anna w KWK. Uczestniczył w działaniach podziemnych struktur zdelegalizowanego Niezależnego Samorządnego Związków Zawodowego „Solidarność” w naszej kopalni. W tym okresie brał udział w kolportażu ulotek, pomocy represjonowanym, uczestniczył manifestacjach niepodległościowych. Był redaktorem naczelnym Biuletynu Informacyjnego „Kilof” – napisał Chęciński w mediach społecznościowych. „Przez wiele lat współpracował z byłym premierem, Jerzym Buzkiem. Z KWK Sosnowiec odszedł jako jeden z ostatnich. W 2015 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Cześć Jego Pamięci” – dodał włodarz Sosnowca.

Tadeusz Oleksy odszedł w piątek 20 stycznia w wieku 66 lat. Uroczystości pogrzebowe zasłużonego działacza „Solidarności” odbędą się 23 stycznia. Msza święta odprawiona zostanie w rodzinnym mieście zmarłego, czyli w Sosnowcu. Dokładnie rzecz biorąc w kaplicy na cmentarzu przy alei Miereckiego.

Niewątpliwie śmierć dawnego członka „Solidarności” to ogromna strata dla polskiej polityki. Świadczy o tym chociażby Krzyż Wolności i Sprawiedliwości, który 66-latek otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2015 roku.

źrodło: Goniec

Zobacz również: