Benedykt XVI

W mediach pojawiło się ostatnie zdjęcie Benedykta XVI. Wiadomo też, jak wyglądały ostatnie chwilę papieża seniora.

Benedykt XVI zmarł dzisiaj nad ranem

Watykan poinformował dzisiaj o śmierci papieża seniora, Benedykta XVI. Zmarł w wieku 95 lat, otoczony opieką swoich najbliższych współpracowników. Wiadomo już, kiedy odbędzie się pogrzeb Benedykta XVI.

„W czwartek 5 stycznia odbędzie się msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka — poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Mattteo Bruni, cytowany przez portal Onet. Msza na Placu Świętego Piotra ma rozpocząć się o godzinie 9:30.

Tymczasem do internetu trafiło ostatnie zdjęcie Benedykta XVI. Wiadomo też, jak wyglądały ostatnie chwile życia papieża seniora.

Poniższa fotografia została wykonana 1 grudnia 2022 roku. „Ta fotografia została wykonana przy okazji wręczenia nagród Ratzingera.” – czytamy w portalu o2.pl. To ostatnie zdjęcie papieża Benedykta XVI, które ujrzało światło dzienne. Widać, że stan zdrowia Benedykta XVI nie był najlepszy.

Jak wyglądały ostatnie chwile papieża Benedykta XVI? Zmarł otoczony opieką najbliższych współpracowników. Śmierć nastąpiła o godzinie 9:34 w watykańskim klasztorze „Mater ecclesiae”.

Ledwie dwa dni wcześniej Watykan wydał komunikat, że emerytowany papież Benedykt XVI jest przytomny, jego stan jest ciężki i stabilny. Niestety kilkadziesiąt godzin później nadeszły najgorsze informacje. To może oznaczać, że stan papieża uległ gwałtownemu pogorszeniu.

Joseph Ratzinger, który jako papież przybrał imię Benedykta XVI urodził się 16 kwietnia 1927 roku. 27 czerwca 1977 roku z rąk Pawła VI otrzymał kreację kardynalską. Z kolei 19 kwietnia 2005 roku został wybrany następcą Jana Pawła II i przybrał wspomniane imię Benedykta XVI.

„To najwierniejszy uczeń i student Jana Pawła II. Człowiek wielkiej wiary i wielkiej modlitwy” – mówił po wyborze Josepha Ratiznera na Papieża, o. Jan Góra w rozmowie z Polskim Radiem.

źródło: media, Onet, o2.pl, Polskie Radio

Zobacz również: