Zmarł emerytowany Papież Benedykt XVI, który od kilku dni był w poważnym stanie. Miał 95 lat.

Nie żyje Benedykt XVI

„Papież emeryt Benedykt XVI nie żyje” – przekazał oficjalnie Watykan w swoim komunikacie. Papież Benedykt XVI zmarł w wieku 95 lat, po ciężkiej chorobie. W ostatnich dniach jego stan znacząco się pogorszył, a o modlitwę prosił między innymi jego następca, Papież Franciszek.

Jeszcze wczoraj media informowały, że Benedykt XVI jest w ciężkim, ale stabilnym stanie. Odprawiono w Watykanie mszę świętą w jego intencji. Niestety, ale dzisiaj nadeszły najgorsze informacje, o śmierci Papieża Seniora. Potwierdził je oficjalnie Watykan.

„Benedykt XVI – następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację.” – przypomina Polskie Radio.

Joseph Ratzinger, który jako papież przybrał imię Benedykta XVI był Niemcem. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku. 27 czerwca 1977 roku z rąk Pawła VI otrzymał kreację kardynalską. Z kolei 19 kwietnia 2005 roku został wybrany następcą Jana Pawła II i przybrał wspomniane imię Benedykta XVI.

„To najwierniejszy uczeń i student Jana Pawła II. Człowiek wielkiej wiary i wielkiej modlitwy” – mówił po wyborze Josepha Ratiznera na Papieża, o. Jan Góra w rozmowie z Polskim Radiem.

„Jest to postać trudna do zaszufladkowania przez jego przeciwników. Z jednej strony jest w nim nieustraszoność i duża moc, a z drugiej strony to nie jest człowiek, który się zachowuje jak terrorysta, jak jakobin.” – charakteryszował Benedykta XVI, ks. prof. Jerzy Szymik, w rozmowie ze wspomnianym Polskim Radiem.

To człowiek dialogu, głęboko ekumeniczny – o wiele bardziej niż się jego wrogom wydaje. On wyrasta z tego, co najlepsze w ekumenizmie niemieckim” – dodawał.

źródło: media, Polskie Radio

Zobacz również: