oszustwo

Bądźcie ostrożni, zwłaszcza w Sylwestra i Nowy Rok, kiedy oszuści kolejny raz dają o sobie znać. Na wielu stronach internetowych można znaleźć przestrogę przed fałszywymi wiadomościami. Ostrzegamy także my, żeby alert dotarł do jak największego grona osób. Przekażcie swoim bliskim!

Cyberprzestępcy atakują ze zdwojoną siłą. Uważaj na te wiadomości!

Pozbawieni ludzkich odruchów cyberprzestępcy aż tylko czyhają, żeby wykraść dane osobowe i pieniądze od niczego nieświadomych osób. Choć od pewnego czasu powtarzają swoje „sztuki” z fałszywymi wiadomościami, to niestety, wciąż wiele osób daje się nabrać.

Podobnie jest i tym razem, kiedy oszuści rozsyłają do tysięcy Polaków fałszywe wiadomości sms i zachęcają do kliknięcia w link. Co gorsza, stosują kilka różnych metod, a treść, jak i charakter wiadomości może róznić się. Stąd też poniżej zamieszczamy wszystkie najpopularniejsze metody oszustw na wiadomość sms.

  • „Paczka DHL nr 76884785. Pobranie 2300 zł. Wejdź w (link) i bezpłatnie przekieruj”
  • „Dziękujemy za zakupy! Śledź swoją paczkę klikając w (link)”
  • „Masz niezapłacony mandat (link)”
  • „Państwa paczka jest w doręczeniu! Info: (link)”
  • „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne (link)”
  • „Twoja paczka została wstrzymana z powodu niedopłaty. Przepraszamy za utrudnienia.
  • Prosimy uregulować płatność (link)”

To właśnie wiadomość o jednej z powyższych treści możesz otrzymać na swój telefon. Będzie ona zachęcała do kliknięcia w link, który ma na celu wyłudzenie określonych danych. Co ciekawe, wcale nie trzeba wpisywać swoich danych bankowych, żeby wpaść pod tarapaty. Oszuści wpadli na zupełnie nowy sposób.

„Pod adresami z SMS-ów kryje się strona udająca firmę kurierską. Kliknięcie w link pobiera złośliwą aplikację na Androida, której celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary. Jeśli zainstalowałeś tę aplikację, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem (z innego telefonu)!”

źródło: media, Głos Koszaliński, Niebezpiecznik

Zobacz również: