atak

Ministerstwo Finansów ostrzega. Przestępcy próbują w perfidny sposób oszukać Polaków. Oszuści podszywają się pod resort. Wyjaśniamy, na co trzeba uważać, aby nie stać się ich ofiarą.

Ministerstwo Finansów ostrzega Polaków

Sytuacja jest groźna. Trzeba być czujnym. Oszuści zaczęli podszywać się pod Ministerstwo Finansów. Wszystko po to, aby wykraść cenne dane m.in. te, które dotyczą logowania do bankowości internetowej.

Ministerstwo Finansów opublikowało oficjalne ostrzeżenie w tej sprawie. Okazuje się, że cyberprzestępcy obiecują Polakom jednorazowe świadczenie. Oszuści przekonują, że należy się ono bezrobotnym i pracującym obywatelom RP z powodu wysokiego poziomu migracji obywateli z Ukrainy.

„MF nie wydało rozporządzenia w sprawie „jednorazowego zwrotu jednorazowego zadośćuczynienia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy do RP” i nie przyznaje takiego świadczenia” – napisało Ministerstwo Finansów.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów, aby za pomocą fałszywej strony internetowej, wyłudzić hasła do bankowości internetowej i dane osobowe.

Wspomniana strona przypomina witrynę Ministerstwa Finansów. Aczkolwiek ma zupełnie inny adres. Przy jej pomocy przestępcy próbują wyłudzić dane użytkowników: adres zamieszkania, PESEL, czy numer telefonu.

Oszuści starają się przekonać potencjalne ofiary, że wydano rozporządzanie ws. „jednorazowego zwrotu jednorazowego zadośćuczynienia bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu na wysoki poziom migracji obywateli Ukrainy do RP w związku z agresją rosyjską, wzrost bezrobocia i spekulacje cenowe w warunkach rosnącej liczby ludności Polski”.

Jeśli niczego nieświadoma osoba chce otrzymać „zwrot odszkodowania”, musi wypełnić odpowiedni formularz. Znajduje się on oczywiście na wspomnianej, fałszywej stronie.

źródło: Super Express

Zobacz również: