nauczyciele

Z pewnością najnowsze doniesienia mediów nas nie ucieszą. Od 1 stycznia przyszłego roku czeka nas niemiła niespodzianka. Chodzi o kolejne podwyżki, tym razem towarów, które chętnie kupuje wielu dorosłych Polaków.

Polacy zapłacą więcej za alkohol i papierosy

Niestety w Nowym Roku będzie drożej. Od 1 stycznia ceny papierosów, wódki, piwa i innych alkoholi pójdą w górę. Podwyżki są spowodowane nie tylko rosnącymi kosztami produkcji, ale także wzrostem akcyzy. Jeśli chodzi o wyroby tytoniowe akcyza wzrośnie o 10%. Natomiast w przypadku alkoholu o 5%.

Warto zwrócić uwagę, iż już w 2022 roku Polacy zapłacili więcej niż w poprzednim roku. Stało się tak w związku z ustawą o podatku akcyzowym, która podwyższyła stawkę opłaty za alkohol i wyroby tytoniowe o 10%. Co ważne, wspomniana ustawa wprowadziła także coroczny wzrost akcyzy do 2027 roku.

Tak jak wspomnieliśmy, podwyżka cen nastąpi już 1 stycznia. Akcyza na alkohol zostanie podwyższona o 5%, z kolei na papierosy o 10%. Niestety będzie to dopiero pierwszy wzrost cen, który czeka Polaków.

Zaplanowane podwyżki skomentował przedstawiciel branży alkoholowej. Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka podkreślił, iż wzrost cen wynika nie tylko z wprowadzonej ustawy. „Rosną koszty surowców (zboże i ziemniaki), energii, gazu, transportu i opakowań, co wpłynie na ceny produktów. W jakim stopniu? Tego nie da się przewidzieć, ale 2023 rok nie będzie łatwy dla producentów z branży rolno-spożywczej, a w konsekwencji dla konsumentów” – powiedział Andrzej Szumowski.

Mężczyzna wyraził obawę, iż z powodu coraz droższego alkoholu, może pojawić się nielegalna produkcja. „Zawsze, gdy rosną ceny, rośnie szara strefa” – przyznał prezes Stowarzyszenia Polska Wódka.

Głos w sprawie zabrał dyrektor generalny branżowego związku Browary Polskie. Bartłomiej Mokrzycki zauważył, iż w samym 2022 roku piwo zdrożało średnio o 15%. „Jeśli inflacja będzie utrzymywała się na podobnym poziomie jak obecnie, cena piwa będzie rosła w podobnym tempie” – stwierdził Mokrzycki.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: