Wołodymyr Zełenski
Foto: Instagram

Prezydent Wołodymyr Zełenski opuszcza Ukrainę. To pierwszy raz od początku rosyjskiej inwazji, gdy ukraiński przywódca wyjedzie poza granice ojczystego kraju. Polityk ma ku temu ważny powód.

Wołodymyr Zełenski udaje się do Stanów Zjednoczonych

Głowa państwa wyjeżdża z kraju. Ta informacja obiegła dziś światowe media. „W środę prezydent Ukrainy spotka się z Joe Bidenem w Białym Domu. Weźmie też udział w posiedzeniu Kongresu” – przekazali amerykańscy dziennikarze. Dodajmy, że wizytę Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych potwierdziły obie strony.

„Prezydent Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planują spotkać się w Białym Domu w środę” – doniosło CNN. Jednocześnie znana stacja zwróciła uwagę, że plan wizyty ukraińskiego przywódcy w USA może ulec zmianie ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

Przedstawiciele mediów zaznaczyli, że w tej chwili trwają przygotowania w związku z przylotem Zełenskiego do Ameryki. „Szczegóły nie są jeszcze dopięte, ale policja Kapitolu już zwiększa środki bezpieczeństwa przed potencjalną wizytą w środę” – donieśli dziennikarze.

W sprawie swojego wyjazdu z Ukrainy wypowiedział się także sam Wołodymyr Zełenski. Prezydent zamieścił stosowny wpis na Twitterze. „W drodze do USA w celu wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy. Prezydent USA i ja omówimy w szczególności współpracę między naszymi krajami. Wygłoszę również przemówienie na Kongresie oraz odbędę szereg spotkań bilateralnych” – napisał polityk.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1605443014847086592

Co ciekawe, marszałek Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie chciała potwierdzić, że Zełenski zjawi się na Kapitolu. Jednocześnie kobieta skierowała we wtorek do swoich kolegów list, w  którym poprosiła „wszystkich deputowanych o fizyczną obecność na sesji w środę wieczorem”.

Warto podkreślić, iż Zełenski zamierza zabrać ze sobą do USA ważny symbol walki Ukraińców o niepodległość. Otóż prezydent przywiezie ze sobą ukraińską flagę, którą otrzymał w Bachmucie od broniący miasta żołnierzy. Polityk chce ją wręczyć Amerykanom w ramach podziękowania za wsparcie w wojnie.

Na koniec należy odnotować, że wizyta Wołodymyra Zełenskiego zbiegnie się w czasie z zamiarem administracji Joe Bidena wysłania do Ukrainy nowego pakietu pomocy obronnej. Ma on zawierać systemy rakietowe Patriot.

https://twitter.com/IuliiaMendel/status/1605325643734200320

źródło: Onet

Zobacz również: