nie żyje sportowiec

Przykra informacja pojawiła się w mediach społecznościowych. Nie żyje Anna Lutosławska-Jaworska. Aktorka zmarła w miniony poniedziałek w wieku 94 lat.

Aktorka „miała fascynującą i magnetyczną osobowość”

Smutną wiadomość dotyczącą śmierci 94-latki podała mediom Krystyna Kurczab Redlich, przyjaciółka zmarłej artystki. „Dzisiaj zmarła wielka aktorka nie tylko scen krakowskich ANNA LUTOSŁAWSKA. W dopiero co wydanej przez Austerię książce zwana „Współczesną Modrzejewską”. Skończyła 94 lata, więc oczywiste, że młodzi Jej nie kojarzą. A mnie szczególnie smutno, bo ta najbliższa kuzynka mojego męża (jej panieńskie nazwisko Redlich) była mi bliską przyjaciółką. Powtarzała wielokrotnie: ależ miałam szczęśliwe życie…. Cóż, memento mori w praktyce….” – napisała kobieta na Facebooku.

Warto odnotować, iż informację o śmierci artystki opublikowała na Facebooku również Anna Wszelaczyńska z Krakowskiego Klubu Soroptimist International. Co ciekawe, to właśnie z tą instytucją była związana zmarła aktorka.

„Z ogromnym żalem dowiedziałyśmy się o śmierci Krakowianki Roku 2013 Anny Lutosławskiej – Jaworskiej. Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International przyznał Jej ten tytuł za: wspaniałe i niezapomniane kreacje aktorskie, wieloletnią działalność charytatywną, za życie z pasją i otwarte serce. Ta wspaniała osoba była aktorką, reżyserką, scenarzystką, pedagogiem w PWST i Wyższej Szkole Filozoficzno – Pedagogicznej IGNATIANUM, pisarką, malarką i fotografką. Na deskach teatralnych Krakowa, Wrocławia i Teatru TV stworzyła ponad sto doskonałych kreacji, wystąpiła w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych. Nas zachwyciła Jej aktywna postawa życiowa, działalność społeczna i charytatywna. Przez prawie 40 lat pomagała dzieciom niewidomym i słabowidzącym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego przy ul. Tynieckiej w Krakowie oraz Domu dla Niewidomych im. Elżbiety Czackiej w Niepołomicach. Przez lata działała też w Aptece Darów Stowarzyszenia Pomocy Obywatelskiej im. Anny Fiszerowej, której była członkiem. Trudno wymienić wszystko, co robiła na rzecz innych. Miała fascynującą i magnetyczną osobowość, dzięki której jednała i przyciągała ludzi do swoich działań na rzecz innych. Do końca czynna i aktywna. Miała rzadką umiejętność odróżniania dobra od zła. Tak trudno będzie pogodzić się z Jej nieobecnością” – napisała Wszelaczyńska.

Kim była Anna Lutosławska-Jaworska?

Zmarła aktorka urodziła się w 1928 r. w Krakowie. Należy zwrócić uwagę, iż artystka występowała w krakowskich i wrocławskich teatrach oraz w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Oprócz tego, Lutosławska-Jaworska była wykładowcą akademickim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Koniecznie trzeba wspomnieć, że w latach 80. porzuciła karierę i wyjechała z kraju. Aktorka przebywała z mężem, inżynierem Michałem Jaworskim, w Algierii, gdzie zajęła się malarstwem i fotografią.

Na szczęście po powrocie do Polski wznowiła karierę aktorki. Widzowie mogą kojarzyć ją głównie z ról teatralnych, aczkolwiek grała też w popularnych serialach. Warto wymienić takie produkcje jak „Lekarze”, „Pierwsza miłość”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe” oraz „Ojciec Mateusz”.

źródło: Onet

Zobacz również: