atak

Policja ostrzega Polaków. Przed świętami wielu z nas traci czujność. Wykorzystują to oszuści. Ostatnio służby zwróciły uwagę na niebezpieczne wiadomości SMS. Lepiej uważać, bo można stracić mnóstwo pieniędzy.

Groźne SMS-y dotyczą zamówionych przesyłek

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Z tego powodu Polacy chętniej robią zakupy przez Internet. Ten fakt wykorzystują oszuści, którzy przy pomocy fałszywych SMS-ów próbują ukraść nasze pieniądze.

Policja i firmy kurierskie ostrzegają, iż przestępcy masowo wysyłają do Polaków niebezpieczne wiadomości SMS dotyczące rzekomej paczki. Ofiary nie są świadome, że żadnej wstrzymanej paczki z prezentem świątecznym nie ma. Natomiast kliknięcie w groźny link może skutkować utratą pieniędzy.

W treści wiadomości znajduje się informacja o niedopłacie za paczkę oraz groźba jej wstrzymania w razie nieuiszczenia stosownej opłaty. „Twoja paczka została wstrzymana z powodu niedopłaty. Prosimy uregulować należność” – przeczytamy w SMS-ie od przestępców.

Policja oraz InPost ostrzegają przed tego typu oszustwem. „Jeśli otrzymaliście SMS-a o takiej treści. Bądźcie ostrożni! To może być oszustwo!” – przyznała mł. asp. Marlena Skórkiewicz z policji w Szydłowcu w województwie mazowieckim. „Dociera do nas wiele niepokojących informacji o kolejnych próbach wyłudzeń. Nie dajcie się okraść. Pamiętajcie, że InPost NIGDY nie wysyła wiadomości SMS lub e-mail z prośbą o dopłatę do przesyłki!” – zaznaczyła z kolei w specjalnym komunikacie popularna firma.

Warto zwrócić uwagę, iż najczęściej rzekome niedopłaty to bardzo drobne kwoty. Chodzi o 2 zł, a czasem nawet o kilkanaście groszy. Wydaje się, że to może nieco zwieść klientów, którzy bez wahania postępują zgodnie z instrukcjami oszustów.

Niestety wejście w link wskazany w wiadomości SMS o „niedopłaconej paczce” przekierowuje do fałszywych stron banku. W ten sposób złodzieje otrzymują dostęp do konta bankowego, z którego kradną pieniądze.

źródło: Goniec

Zobacz również: