bank pieniądze
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Okres świąteczny to czas wzmożonych zakupów. Jednak klienci banków powinni się liczyć z pewnymi utrudnieniami, które pojawią się właśnie w Boże Narodzenie i Sylwestra. Oto szczegóły.

Banki wprowadzają zmiany

Przede wszystkim klienci banków powinni zdać sobie sprawę, iż w Boże Narodzenie i Nowy Rok standardowe przelewy nie będą realizowane. Poza tym, w Wigilię i Sylwestra bankowy system Elixir będzie działać krócej. To jednak nie wszystkie utrudnienia w okresie świątecznym.

Warto podkreślić, iż klienci, którzy w okresie świątecznym chcą dokonać transakcji bankowych, powinni się pospieszyć. Tradycyjnie banki będą nieczynne w dni wolne od pracy. Dodajmy, że standardowe przelewy zlecone 25 grudnia, 26 grudnia i 1 stycznia zostaną zrealizowane dopiero następnego dnia roboczego.

Należy odnotować, że godziny otwarcia fizycznych placówek banków będą zupełnie inne niż w dni powszednie w ciągu roku. Przykładowo ING Bank Śląski zapowiedział, że w Wigilię i Sylwestra jego oddziały będą otwarte w godzinach 8.00-13.00. Radzimy zapoznać się z informacją swojego banku na temat godzin jego pracy w okresie świątecznym.

Ważną informację podała także Krajowa Izba Rozliczeniowa. Instytucja informuje, że 24 grudnia i 1 stycznia elektroniczny system rozliczeniowy Elixir będzie miał tylko dwie sesje rozliczeniowe. W związku z tym, wszystkie przelewy zlecone w systemie po godzinie 13.30 w Wigilię i Sylwestra zostaną rozliczone odpowiednio rano 27 grudnia i 2 stycznia. Z kolei przelewy natychmiastowe Expres Elixir mają odbywać się bez zmian również w dni wolne od pracy.

Niezwykle istotne wydają się utrudnienia związane z przerwą w obsłudze płatności mobilnych w systemie niektórych banków. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje na ten temat.

Bank BPS: 31 grudnia w godz. 19.00 – 24.00 oraz 01 stycznia – cała doba
Bank Pocztowy SA: 25, 26 grudnia, 01 stycznia – cała doba, 31 grudnia w godz. 18.00 – 21.30
Citi Handlowy: 25, 26 grudnia, 01 stycznia – cała doba
Getin Noble Bank: 31 grudnia, 01 stycznia w godz. 22.00 – 01.00
SGB Bank: 25, 26 grudnia, 01 stycznia – cała doba, 24 grudnia w godz. 16.00 – 24.00, 31 grudnia w godz. 18.00 – 24.00

Na koniec należy odnotować, że Euro Elixir nie będzie funkcjonował w pierwszy i drugi dzień świąt, a także w Nowy Rok.

źródło: Goniec

Zobacz również: