atak

Nadciągają spore zmiany na kolei. Z dniem 11 grudnia tego roku PKP wprowadza znaczne modyfikacje swojego rozkładu jazdy. Co to oznacza dla podróżnych? Sprawdźcie sami.

W życie wchodzi nowy rozkład jazdy PKP

W pierwszej połowie grudnia zmieni się kolejowy rozkład jazdy. Dokładnie rzecz biorąc pociągi PKP będą kursować według zmienionego harmonogramu od najbliższej niedzieli (11.12). Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, powinniśmy zapoznać się z najnowszą ofertą przewoźników.

Warto zaznaczyć, że PKP przygotowało dla pasażerów kilka nowości. Polskie Koleje Państwowe wprowadziły kilka nowych połączeń. Chodzi m.in. o uruchomiony przez PKP Intercity kurs na trasie Kraków-Wilno. Są jednak również niezbyt miłe niespodzianki  w postaci likwidacji części kursów np. niektórych na styku Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego.

Trudna sytuacja komunikacyjna wystąpi chociażby w okolicach Gniezna. Z dotychczasowych ośmiu par pociągów Polregio na trasie Poznań – Inowrocław – Toruń zostaną tylko dwa.

Sytuacja pogorszy się także w innych częściach kraju. Na nowy rozkład jazdy PKP narzekają również mieszkańcy Radomia. Lokalni dziennikarze zwrócili uwagę, że podróżni liczyli na poprawę połączeń ze stolicą. Tymczasem od 11 grudnia zabraknie jednego pociągu do Warszawy, ale za to dojdzie jeden do Łodzi, choć tylko w weekendy.

Nowy rozkład jazdy PKP zonacza jeszcze jedno. Specjaliści od transportu kolejowego podkreślili, iż z głównych stołecznych dworców (Zachodnia, Centralna i Wschodnia) niemal całkowicie znikną pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mieszkańcy części regionów są zadowoleni z zapowiadanych zmian. Pozytywne informacje płyną np. ze Śląska. „Bez wątpienia najważniejszą zmianą w nowym rozkładzie jest powrót pociągów Kolei Śląskich do Wisły po ponad dwuletniej przerwie, związanej z modernizacją infrastruktury. Na trasie pojawi się osiem pociągów w dni robocze oraz 10 w dni wolne” – przekazała Patrycja Tomaszczyk, rzeczniczka przewoźnika. Kobieta dodała, że od najbliższego weekendu pojawi się też połączenie z Częstochowy.

Od 11 grudnia zwiększy się liczba pociągów PKP SKM na odcinku Gdańsk Śródmieście – Lębork. „Jest to związane z zakończeniem przebudowy muru oporowego w Gdańsku Wrzeszczu i przywróceniem dwutorowego ruchu pociągów PKP SKM na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Główny” – przyznał Tomasz Złotoś, rzecznik przewoźnika.

Oczywiście to nie wszystkie zmiany, które czekają na pasażerów od nadchodzącego weekendu. Chcąc uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia, najlepiej zapoznać się z nowym rozkładem jazdy PKP na stronie portalpasazera.pl

źródło: Onet

Zobacz również: