nauczyciele

Nie mamy dobrych wieści. Polaków czekają kolejne podwyżki. Tym razem nastąpią one już od stycznia 2023 roku. Niestety jest już pewne, że wzrost będzie spory.

Samorządy wprowadzają ogromne podwyżki podatku od nieruchomości

Niestety to już pewne. Wszystkie miasta wojewódzkie w naszym kraju zdecydowały o podniesieniu podatków od nieruchomości w 2023 r. Warto zwrócić uwagę, że podwyżki będą naprawdę spore, gdyż większość samorządów od stycznia będzie stosować maksymalne stawki opłat, wyznaczone przez Ministerstwo Finansów.

Z pewnością Polaków nie ucieszą wyliczenia zaprezentowane przez ekspertów. Otóż zdaniem specjalistów z HRE Investments, od nowego roku podwyżka wyniesie przeciętnie aż 12%. Niewątpliwie ta kwota robi wrażenie, tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę, że tak naprawdę drożeje wszystko wokół nas.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż samorządy podejmują decyzje o wysokości podatków od nieruchomości w oparciu o maksymalne, dozwolone prawem stawki. Te z kolei co roku ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów. Natomiast resort finansów bazuje na danych GUS, które mówią o poziomie inflacji za pierwsze półrocze. Z tego właśnie powodu minister podniósł maksymalne stawki podatku aż o 11,8%.

Dziennikarze jednej z gazet prześledzili kwoty planowanych podwyżek w poszczególnych gminach w całym kraju. „W najgorszym położeniu są mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Białegostoku czy Olsztyna. W miastach tych zapadły decyzje o wykorzystaniu wszystkich maksymalnych stawek zatwierdzonych przez resort finansów. Z drugiej jednak strony są miasta, których samorządy zdecydowały się na niższe stawki. W gronie tym znajdziemy Kraków, Opole, Kielce, Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę” – podali przedstawiciele mediów.

Co ważne, przychody z podatku od nieruchomości stanowią przeciętnie około 17% dochodów gmin. Można więc śmiało powiedzieć, że opłata ta jest ważnym elementem budżetów jednostek administracyjnych. Zatem nie powinno dziwić, iż w dobie wszechobecnych podwyżek, również samorządy zdecydowały o podniesieniu stawek.

źródło: Fakt

Zobacz również: