Rosjanie zabili sportowca

Smutna informacja ujrzała właśnie światło dzienne. Nie żyje Mariusz Walter. Reporter, reżyser, pracownik naukowy, menedżer, producent, założyciel telewizji TVN odszedł w wieku 85 lat.

Mariusz Walter był jedną z najważniejszych postaci polskich mediów

Przykrą wiadomość o śmierci Mariusza Waltera przekazała Monika Olejnik. Prezenterka uczyniła to we wtorek 13 grudnia po godz. 20:00 na antenie TVN24. „Proszę państwa, mam dla państwa smutną wiadomość. Zmarł Mariusz Walter – wybitny dziennikarz, reżyser, twórca stacji TVN. Mariusz odszedł dzisiaj” – powiedziała wyraźnie zasmucona.

Niewątpliwie Mariusz Walter był jedną z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat. Większość Polaków kojarzyła go właśnie ze stacją TVN, której był współzałożycielem.

Jednak trzeba odnotować, że przez lata 85-latek był dziennikarzem TVP. W tamtym czasie współtworzył popularne w czasach tzw. realnego socjalizmu programy rozrywkowe. „W latach 60. i 70. Mariusz Walter stał się jedną z najważniejszych dla telewizji osób. Realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. Miał niezwykły talent. Jego sukcesem był uwielbiany przez widzów „Turniej miast”, a także legendarne „Studio 2″ – wielogodzinne pasmo dokumentów, telewizji na żywo, a nawet koncertów, jak tego niezapomnianego – zespołu ABBA w 1976 roku” – przeczytamy na stronie TVN24.

W stanie wojennym Walter odszedł z telewizji. Przez krótką chwilę wykładał nawet na Uniwersytecie Śląskim. Wrócił kilkanaście lat później zakładając własną stację – TVN. Co ciekawe, mężczyzna na początku XXI wieku trafił na listę 100 najbogatszych Polaków.

Mariusz Walter został uhonorowany wieloma zaszczytnymi nagrodami. W 2001 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei w 2002 roku wręczono mu statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej”. Stało się to przy okazji obchodów 50-lecia TVP.

Niewielu wie, że Mariusz Walter był ogromnym kibicem piłki nożnej. Warto wspomnieć, iż nakręcił nawet film „Gra o wszystko”, który przedstawiał dzień rewanżowego spotkania Górnika Zabrze z AS Roma w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów. Za produkcję tę otrzymał w 1970 roku Grand Prix II Międzynarodowego Festiwalu Filmów Sportowych w Oberhausen. Poza tym, zmarły przez lata zasiadał we władzach swojej ukochanej Legii Warszawa.

źródło: TVN24

Zobacz również: