atak

Zaskakujące doniesienia napłynęły z Moskwy. Chodzi o ewentualną ewakuację Władimira Putina z Rosji. Jak się okazuje, wiadomo jak będzie wyglądać ucieczka rosyjskiego dyktatora. Oto szczegóły.

„Arka Noego” – plan ewakuacji Władimira Putina

Jak nie trudno się domyśleć, Rosja podjęła pewne kroki na wypadek ostatecznej klęski w wojnie w Ukrainie. W związku z tym Kreml przygotował plan ewakuacji Władimira Putina z kraju. Koncepcja ta zyskała wymowną nazwę „Arka Noego”. Dodajmy, że administracja rosyjskiego prezydenta pracuje nad nim już od wiosny.

Niewątpliwie zasadniczym pytaniem wydaje się to, dotyczące miejsce do którego miałby uciec Władimir Putin. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że z powodu agresji na Ukrainę, przywódca Rosji został odizolowany na arenie międzynarodowej. W państwach demokratycznych stał się personą non grata. Doszło nawet do tego, że niektóre kraje dawnego Związku Radzieckiego również zaczynają traktować go jako niebzyt mile widzianego gościa.

Abbas Galljamow, twórca przemówień przywódcy Federacji Rosyjskiej, podkreślił, że Rosjanie są na taką ewentualność przygotowani. Mężczyzna, który pracował dla rosyjskiego rządu i Putina w latach 2008-2010, przyznał, że koncepcja „Arka Noego” uwzględnia wspomniane trudności.

Według doniesień, dyktator mógłby się schronić w Ameryce Południowej, a konkretnie w Argentynie i Wenezueli. Co ciekawe pomoc w ucieczce za ocean zaoferował Putinowi podobno Igor Sieczin. Mężczyzna jest na co dzień szefem paliwowego Rosnieftu, który ma bardzo dobre relacje z Nicolasem Maduro – prezydentem Wenezueli.

Jeszcze przed wojną wenezuelski przywódca nazwał Ukrainę „kolonią” Stanów Zjednoczonych. Mało tego, w rozmowie telefonicznej z prezydentem Putinem, do której doszło już po rozpoczęciu inwazji, wyraził „zdecydowane poparcie” dla interwencji rosyjskiej armii.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż Maduro w ostatnim czasie dość ostrożnie wypowiadał się na temat Putina. Gdy tylko Rosja zaczęła ponosić porażki na froncie, przywódca Wenezueli przestał chwalić rosyjskiego dyktatora. Poza tym, podjął działania zmierzające do złagodzenia amerykańskich sankcji, które mają skutkować m.in. odmrożeniem części rezerw narodowego Banku Centralnego.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: