IMGW prognoza pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał najnowszą prognozę pogody. Musimy się przygotować na drastyczną zmianę aury w nadchodzących dniach. Będzie mróz i pierwsze opady śniegu.

Do Polski nadejdzie iście zimowa pogoda

Niewątpliwie październik i początek listopada należały do wyjątkowo ciepłych w porównaniu z poprzednimi latami. Jednak synoptycy IMGW zapowiedzieli, że wraz z końcem obecnego miesiąca czeka nas iście zimowa pogoda. Na jaką aurę należy się przygotować?

Meteorolodzy donieśli, iż pierwsze oznaki drastycznej zmiany pogody nadejdą już w czwartek. Wówczas mogą pojawić się minusowe temperatury oraz pierwsze opady śniegu. W piątek będzie jeszcze chłodniej. Słupki rtęci wskażą nawet minus 10 stopni. Spodziewane są także opady śniegu – do 15 centymetrów.

Według ekspertów zimowa pogoda pozostanie z nami przynajmniej do końca przyszłego tygodnia. „Do Polski dociera chłodne arktyczne powietrze, a wraz z nim zimowa aura. Potrwa ona nawet do końca przyszłego tygodnia” – zaznaczył rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Przejdźmy do szczegółowych informacji na temat pogody, która będzie nam towarzyszyć przez najbliższe dni. W czwartek znaczącą się ochłodzi. Na Suwalszczyźnie temperatura spadnie poniżej zera. Mieszkańcy tego rejonu mogą liczyć na maksymalnie minus 1 stopień.

Zimno będzie także w województwie warmińsko-mazurskim, północnej części Mazowsza i na północy województwa podlaskiego. Na tych obszarach Polski wystąpią temperatury maksymalnie w okolicach zera.

W pozostały rejonach naszego kraju pogoda będzie nieco cieplejsza. Nad morzem plus 2-3 stopnie, w centrum około 2, na zachodzie od 4 do 5 stopni Celsjusza. „W północno-wschodniej i wschodniej części kraju spadnie śnieg”  – dodał Walijewski.

W nocy z czwartku na piątek temperatura praktycznie w całej Polsce spadnie ponizej zera. Wyjątkiem okażą się jedynie zachodnie krańce województwa lubuskiego i  zachodniopomorskiego. Mieszkańcy tych rejonów mogą liczyć na około plus 1 stopień.

„Najchłodniej na Suwalszczyźnie – minus 6 stopni, a przy gruncie nawet minus 10, w centrum ok. minus 2-1, nad morzem o minus 1, podobnie w Wielkopolsce” – zwrócił uwagę rzecznik IMGW.

Zdaniem synoptyków w piątek najwięcej śniegu spadnie na południu Polski. Oczywiście głównie w obszarach podgórskich. Pokrywa śnieżna może wynieść nawet 10-15 cm. Opady śniegu będą możliwe również w północnej części kraju, a nawet w centrum.

Także przyszły tydzień upłynie pod znakiem zimowej pogody. „Przez najbliższe dni na pewno nie będziemy się rozstawać z tym ciepłym ubiorem. Tym bardziej, że wiatr sprawi, iż poczucie chłodu będzie bardziej dojmujące” – podsumował Walijewski.

źródło: TVP Kraków

Zobacz również: