wybuch gazu

Dziennikarze jednego z ogólnopolskich dzienników przekazali fatalne wieści. „Polskie regiony nie będą miały pieniędzy na inwestycje z powodu polityki rządu Zjednoczonej Prawicy. Komisja Europejska zapowiedziała, że nie zrefunduje wydatków” – donieśli przedstawiciele mediów. O jakich kwotach z budżetu Unii Europejskiej mówimy?

Komisja Europejska blokuje kolejne pieniądze dla naszego kraju

Od dłuższego czasu Polska czeka na wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Mowa o 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek. Powodem jest niezrealizowanie wymaganych przez Komisję Europejską „kamieni milowych” dotyczących praworządności w naszym kraju.

Tymczasem dziennikarze ujawnili, iż polskie władze mogą mieć kolejny problem. Chodzi o 75 mld euro dotacji na lata 2021–2027, które powinna nam wypłacić Unia Europejska. Dlaczego Komisja Europejska wstrzymała wypłatę pieniędzy z polityki spójności?

Dziennikarze zauważyli, że choć Polska wynegocjowała już cztery z sześciu programów krajowych, to Komisja Europejska potwierdza, że na razie nie będzie płaciła rachunków za realizowane inwestycje.

Powodem jest niespełnienie warunków podstawowych przez nasz kraj. Unia Europejska stwierdziła, że nie może dokonać żadnego zwrotu przedłożonych przez Polskę wydatków. Wyjątkiem jest pomoc techniczna i działania przyczyniające się do spełnienia warunku podstawowego. „Ponadto, o ile warunek podstawowy nie jest spełniony, Komisja może odzyskać zaliczkę przy rocznym rozliczeniu rachunków lub przy zamknięciu” – podkreślił rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker.

Warto zaznaczyć, że poza programami krajowymi aktualnie negocjowane są również programy regionalne. Negocjacje dotyczące ponad 31 mld euro prawdopodobnie zakończą się do końca października. „Tutaj podmiotami zarządzającymi są marszałkowie województw. I choć w większości pochodzą z partii opozycyjnych, zapłacą za politykę rządu i nie dostaną żadnych pieniędzy, dopóki PiS nie wprowadzi zmian w sądownictwie zgodnych z wyrokiem TSUE. To będzie dla nich katastrofalne” – przyznali dziennikarze.

źródło: Money

Zobacz również: