atak

Tragiczna wiadomość obiegła cały świat. Co najmniej 280 osób nie żyje, a setki ludzi odniosło obrażenia na skutek działania niszczycielskiego żywiołu. Zdjęcia i nagrania z miejsca dramatycznego zdarzenia wywołują przerażające wrażenie.

Afganistan nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi

„Co najmniej 280 osób zginęło w trzęsieniu ziemi, do którego doszło w środę we wschodniej części Afganistanu” – przekazała jedna z afgańskich agencji informacyjnych. Dramatyczne wieści potwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju.

Informację o niszczycielskiej sile żywiołu podali także eksperci. „Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w skali Richtera było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach” – zaznaczyło Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

Warto podkreślić, iż trzęsienie ziemi objęło swym zasięgiem prowincje Paktika i Chost, na południowym-wschodzie kraju. Niestety bilans ofiar jest tragiczny. Według danych rządowej agencji prasowej, nie żyje co najmniej 280 osób, a 600 jest rannych. Prognozy nie są jednak optymistyczne. Lokalni urzędnicy i mieszkańcy są pewni, iż liczba ofiar będzie rosła. Wiele osób nadal znajduje się pod gruzami, trwają akcje ratunkowe.

„Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre wioski znajdują się na odległych obszarach górskich, a zebranie szczegółów zajmie trochę czasu” – dodał przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

Jedna z afgańskich agencji prasowych przekazała, że na miejsce trzęsienia ziemi przybywają ekipy ratunkowe w helikopterach. Szef wspomnianej agencji Abdul Wahid Rayan dodał, że w Paktice żywioł zniszczył 90 domów, a prawdopodobnie kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod gruzami.

Również rząd w Kabulu wypowiedział się na temat katastrofy. „Silne trzęsienie ziemi dotknęło cztery dystrykty w prowincji Paktika, powodując śmierć, raniąc setki naszych obywateli i niszcząc dziesiątki domów” – podał w mediach społecznościowych Bilal Karimi, zastępca rzecznika talibskiego rządu. „Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania swoich zespołów na miejsce zdarzenia, aby zapobiec dalszej katastrofie” – zaapelował.

Na koniec warto zaznaczyć, że póki co nie pojawiły się informacje o możliwych zniszczeniach i ofiarach trzęsienia ziemi w innych krajach, które objął swym zasięgiem żywioł tj. w Pakistanie i Indiach.

źródło: Polsat News

Zobacz również: