leki refundowane

Aptekarze, jak i klienci donoszą, iż coraz trudniej kupić jeden z popularnych leków. Dodajmy, iż medykament ten przyjmuje wielu Polaków. Jeden ze znanych portali farmaceutycznych doniósł, że sytuacja jest naprawdę zła.

Producent leku zabrał głos w sprawie nowych dostaw medykamentu

W polskich aptekach klienci coraz częściej mają kłopot z zakupem jednego z leków hormonalnych. Mowa o Androcurze, który przyjmuje wielu Polaków. Medykament ten jest lekiem hormonalnym, który lekarz przepisuje na receptę i który jest refundowany.

Androcur jest chętnie przepisywany przez medyków ze względu na znajdującą się w nim substancję czynną tj. octan cyproteronu. Substancja ta hamuje działanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które produkuje także w pewnej ilości organizm kobiety.

Jeśli chodzi o wskazania do stosowania leku, to trzeba podkreślić, iż są bardzo różne. U mężczyzn Androcur wykorzystuje się w leczeniu antyandrogenowym przy nieoperacyjnym raku gruczołu krokowego oraz w dewiacjach seksualnych w celu zmniejszenia popędu seksualnego.

Natomiast kobiety zażywają lek przy ciężkich objawach androgenizacji (np. nadmiernym owłosieniu), albo w łysieniu androgenowym tj. utracie włosów związanych z nadmiarem androgenów, któremu nierzadko towarzyszy ciężka postać łojotoku lub trądziku.

Sytuacja z dostępnością Androcuru jest na tyle poważna, że głos w sprawie zabrał producent leku. Według niego najprawdopodobniej w sierpniu medykament znów pojawi się w hurtowniach farmaceutycznych. Miejmy nadzieję, że te zapowiedzi rzeczywiście się ziszczą.

Warto wspomnieć, iż o kłopotach z zakupem Androcuru informował jeden z popularnych portali. Dziennikarze donieśli, iż zapasy leku zmalały prawie do zera. W części aptek medykamentu nie można już kupić w tej chwili, natomiast w innych zostało tylko kilka opakowań.

„Otrzymaliśmy od producenta leku Androcur informację, że nowa dostawa leku do hurtowni planowana jest na sierpień 2022 r. Dotyczy to obu wielkości opakowań – 20 tabletek i 50 tabletek. Do tego momentu mogą pojawiać się problemy z dostępnością leku” –  przekazał portal.

źródło: poradnikzdrowie.pl

Zobacz również: