Rosja

Doszło do istotnej zmiany w armii rosyjskiej. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla Ukrainy. Od teraz walka z Rosją może okazać się trudniejsza niż do tej pory. Oto szczegóły.

Nowy dowódca pokieruje rosyjską armią w Ukrainie

W mediach pojawiła się informacja, iż nastąpiła zmiana na stanowisku dowodzącego rosyjskimi wojskami powietrznodesantowymi w Ukrainie. Mowa o generale-pułkowniku Michaile Tieplińskim. Wojskowy zastąpił gen. Andrieja Serdiukowa.

Warto podkreślić, iż nie podano oficjalnego powodu dokonania tak istotnej zmiany. Oczywiście pojawiły się pewne przypuszczenia. Według mediów, 53-letni gen. Tiepliński zmienił gen. Sierdiukowa z powodu porażek jakie w trakcie wojny w Ukrainie zanotowały rosyjskie wojska powietrznodesantowe.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o klęsce sił rosyjskich w trakcie jednej z najważniejszych akcji w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Mowa o próbach zdobycia ważnego lotniska Hostomel pod Kijowem. Właśnie z tego miejsca miało nastąpić decydujące uderzenie na stolicę Ukrainy. Natarcie zostało jednak odparte przez Ukraińców.

Niewątpliwie nowy dowódca wojsk powietrznodesantowych będzie musiał odbudować mocno nadszarpnięty prestiż tego samodzielnego rodzaju sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Powołanie na wspomniane stanowisko gen. Tieplińskiego nie jest dobrą wiadomością dla Ukraińców. Wojskowy urodził się w Mospino w Donbasie. Rosjanin wstąpił do służby wstąpił w 1987 r., a cztery lata później ukończył słynną akademię w Riazaniu. Dodajmy, iż szkoła ta uchodzi za kuźnię kadr rosyjskich wojsk desantowych.

Generał uczestniczył w wielu konfliktach wojskowych m.in. w Naddniestrzu, w I i II wojnie czeczeńskiej. Co ciekawe, otrzymał z rąk rosyjskich przywódców tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej, a także Order Kutuzowa i Order Za Męstwo. Mężczyzna wspierał także separatystów z Doniecka i Ługańska.

Wiadomość o powołaniu gen. Tieplińskiego nie jest dobrą informacją dla Ukrainy. Generał ma opinię twardego, pryncypialnego dowódcy. Według ukraińskiego wywiadu, wojskowy wyznaje zasadę wykonywania rozkazów wyższego dowództwa za wszelką cenę, niezależnie od życia ludzi i zasad moralnych.

źródło: o2.pl

Zobacz również: