Adam Niedzielski

Nadchodzą spore zmiany w polskiej służbie zdrowia. Zdaniem szefa MZ Adama Niedzielskiego zmiany mają ułatwić życie pacjentom. Czy rzeczywiście tak będzie? A przede wszystkim jakie modyfikacje chce wprowadzić resort zdrowia?

Adam Niedzielski zapowiedział pilotażowy program. Polska służba zdrowia skorzysta na rewolucyjnym rozwiązaniu?

Minister zdrowia ogłosił ważne zmiany. „Rusza pilotażowy program rejestracji wizyty u kardiologa oraz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową” – zapowiedział Adam Niedzielski.

W teorii to nowoczesne rozwiązanie ma pomóc pacjentom i skrócić kolejki do specjalistów. Trzeba jednak zaznaczyć, iż część osób ma poważne wątpliwości. Nie wiadomo bowiem czy i jak z e-rejestracją poradzą sobie seniorzy. W końcu to właśnie oni najczęściej potrzebują badań i konsultacji w poradniach specjalistycznych.

Adam Niedzielski zapowiedział, iż rewolucyjne zmiany w służbie zdrowia wejdą w życie w połowie maja. Wówczas ruszy pilotażowy program i pacjenci będą mogli zapisywać się za pośrednictwem e-rejestracji.

Dodajmy, iż pilotaż póki co obejmie tylko dwa województwa. Jeśli wszystko się uda, to program zostanie wprowadzony w całym kraju w przyszłym roku. „W województwie łódzkim i mazowieckim będzie można pilotażowo zarejestrować się na wizytę u kardiologa oraz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową” – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak już wspomnieliśmy, pojawiły się obawy w związku z nowym programem. Eksperci zauważyli, że system może być niedostępny dla najstarszych pacjentów. Zazwyczaj seniorzy nie potrafią lub mają problem z korzystaniem z nowoczesnych technologii.

„Widzę bardzo wiele zagrożeń dotyczących starszych osób, organizacji pracy i nikt mnie nie przekona, że to jest rozwiązanie, które jest kapitalne, bo te mankamenty są aż nadto widoczne. Przede wszystkim problematyczne są osoby starsze, które się w tym systemie po prostu nie odnajdą” – podkreślił dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Specjaliści zauważyli jeszcze jeden potencjalny problem. System e-rejestracji nie będzie w stanie „wyłapać” pacjentów, którzy potrzebują pilnego skierowania. W związku z tym konieczne byłoby wprowadzenie jakichś dodatkowych oznaczeń lub wytycznych przez medyków, którzy kierują na badania.

źródło: portal.abczdrowie.pl

Zobacz również: