Donald Tusk

Donald Tusk złożył stosowne dokumenty o wręcz gigantyczną emeryturę, która przysługuje mu za pełnienie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzięki temu lider Platformy Obywatelskiej już wkrótce stanie się jednym z najbogatszych emerytów w Polsce. Wiadomo, kiedy otrzyma pierwsze świadczenie i jak wysoka to będzie kwota.

Donald Tusk otrzyma 10 razy tyle, co przeciętna emerytura ZUS

„Byłemu polskiemu premierowi należy się unijna emerytura za sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014-2019.” – informuje portal Goniec.pl, cytując doniesienia Faktu.

Dziennikarze tabloidu dokładnie wyliczyli, jaką emeryturę otrzyma Donald Tusk. Kwota robi wrażenie. Jest aż 10-krotnie wyższa od przeciętnej polskiej emerytury. Co tu ukrywać, Tusk na emeryturze będzie czuł się, niczym w raju.

Okazuje się, że wysokość emerytury Tuska wyniesie 18,7% ostatniej pensji, która otrzymywał jako przewodniczący Rady Europejskiej. Mówiąc wprost, będzie to około 5300 euro miesięcznie. Po aktualnym kursie daje to blisko 25 tysięcy złotych każdego miesiąca w portfelu Donalda Tuska. To jeszcze nie wszystko.

Doliczając do tego polską emeryturę oraz odejmując podatek, okazuje się, że Donald Tusk każdego miesiąca otrzyma około 27 tysięcy złotych do przysłowiowej ręki. „To kwota 10 razy większa w porównaniu z przeciętną emerytura z ZUS, która w drugiej połowie 2021 r. wynosiła około 2 tys. 700 zł brutto.” – wylicza goniec.pl.

Zwolennicy Tuska zgadzaja się, że z racji pełnionych przez niego odpowiedzialnych funkcji, przewodniczący Platformy Obywatelskiej zasłużył na taką emeryturę. Przeciwnicy zaś pukają się po głowach, mówiąc, że to gruba niesprawiedliwość, wskazując na wysokość najniższych oraz średnich emerytur w Polsce.

Wypłata europejskiej emerytury dla Donalda Tuska rozpocznie się za rok. Wówczas lider PO nabierze uprawnień, a więc osiągnie wiek 66 lat. Wniosek złożył jednak już teraz, a jego rozpatrzenie to tylko formalność.

źródło: Fakt, Goniec.pl

Zobacz również: