Zełenski

Ukraiński przywódca pamiętał o Polsce w ważnym dla niej dniu. Wołodymyr Zełenski wystąpił we wzruszającym nagraniu, które wyciśnie łzy z oczu niejednego z Polaków. Zobaczcie sami co powiedział oraz jaki film opublikował prezydent Ukrainy.

Zełenski: „Niech żyje wolna Polska!”

Ukraińska głowa państwa opublikowała w sieci nagranie, na którym składa życzenia Polakom z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Wołodymyr Zełenski podziękował swoim sąsiadom za przyjaźń. Mało tego, zwrócił się do nich w języku polskim. „Niech żyje wolna Polska! Niech żyje wolna Ukraina!” – powiedział.

Zełenski kolejny już raz docenił ogromne wsparcie Polski dla Ukrainy. Prezydent podziękował Polakom za pomoc milionom uchodźców, którzy znaleźli bezpieczne schronienie na terytorium naszego kraju.

Ukraiński przywódca zwrócił uwagę na fakt, iż Ukraina i Polska tworzą najsilniejszy związek, gdyż „wyrósł z rzeczywistości i ciepła serc, a nie słów na papierze”.

„Teraz Ukraińcy dzielnie walczą na polu bitwy, a Polacy szczerze pomagają narodowi ukraińskiemu. To jest walka o naszą wolność, to jest walka o waszą wolność. To jest wspólna historia wielkich narodów. Dziękuję za miłość! Szczęśliwego Dnia Konstytucji” – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Swoje wystąpienie ukraiński przywódca zakończył po polsku. „Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!” – powiedział Zełenski.

Koniecznie trzeba podkreślić, iż w nagraniu z życzeniami dla Polaków znalazły się liczne kadry z polsko-ukraińskiej granicy. Są one niezwykle poruszające. Wielu osobom łza zakręci się w oku na widok scen ukazujących pomoc uchodźcom, koncerty wsparcia dla Ukrainy w Polsce oraz żołto-niebieskie flagi na ulicach polskich miast.

Życzenia dla Polaków przekazał również Denys Anatolijowycz Szmyhal. Premier Ukrainy zamieścił stosowny wpis w mediach społecznościowych. „Najlepsze życzenia dla Polski i Narodu Polskiego z okazji Święta Konstytucji. Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości. Doceniamy, że dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację. Dziękujemy za solidarność” – napisał ukraiński polityk.

Na powyższy wpis od razu zareagował polski premier. „Dziękuję serdecznie za życzenia. Dzisiaj wolna Ukraina broni tych samych wartości jakie przyświecały reformatorom i obrońcom Rzeczypospolitej w 1791 r.” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

źródło: o2.pl

Zobacz również: