Władimir Putin

Niepokojąca wiadomość ujrzała światło dzienne. Ukraińcy donoszą, iż Władimir Putin szykuje się do ataku na nowy cel. Za kilka dni rosyjska armia ma rozpocząć ogromny atak. Co ciekawe, miejsce, w które chcą uderzyć Rosjanie jest ważne dla Ukrainy z kilku powodów.

Władimir Putin planuje atak na Krzywy Róg. Mieszkańcy rozpoczęli przygotowania do obrony

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, iż Rosja zamierza zaatakować Krzywy Róg. Miasto to jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w Ukrainie. Chodzi o przemysł wydobywczy, a konkretnie o eksploatację złóż rud żelaza. Poza tym, w miejscowości mocno rozwinięty jest przemysł metalurgiczny – hutnictwo żelaza, a także przemysł spożywczy i maszynowy. Dodajmy, że Krzywy Róg uchodzi za centrum tzw. Zagłębia Krzyworoskiego – „Krywbasa”.

Ze strategicznego punktu widzenia Krzywy Róg to istotny węzeł kolejowy. Miasto znajduje się na północ od Chersonia, który został zajęty przez armię rosyjską jako pierwsze, duże, ukraińskie miasto. Okupacja Chersonia nastąpiła niemalże na początku wojny w Ukrainie.

Do tej pory, Krzywy Róg był systematycznie ostrzeliwany przez rosyjskie rakiety. Tym razem, według Ukraińców, ma stać się nowym celem ogromnego ataku, który zaplanował Władimir Putin. Armia rosyjska ma uderzyć za kilka dni.

Co ciekawe, Krzywy Róg to nie tylko ważny ośrodek przemysłowy. To także rodzinne miasto obecnego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego. Właśnie tam późniejszy prezydent Ukrainy kształcił się w gimnazjum numer 95, a następnie ukończył studia prawnicze w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym.

Ukraińcy nie zamierzają biernie czekać na atak. „Miasto zostało przygotowane do obrony, a obecnie władze starają się pomóc ludności cywilnej opuścić zagrożone rejony” – przekazał szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.

„Przekazuje, że wojsko okopało się już solidnie, ale dalsze udoskonalanie fortyfikacji wciąż trwa. Jak zobaczycie, że ktoś coś tnie, przecina, kopie albo buduje, to nie wydzwaniajcie z donosami na policję, ani nie nagrywajcie tego telefonem, żeby opublikować w sieci” – zaapelował do mieszkańców miasta Wilkul.

źródło: wp.pl

Zobacz również: