Rosja Putin
wikimedia commons

Niemalże od początku inwazji Rosji na Ukrainę świat zadaje sobie pytanie, czy i ewentualnie kiedy dojdzie do spotkania przywódców obu krajów. Do tej pory nie pojawiały się żadne konkrety. Tymczasem, właśnie padła ważna deklaracja w sprawie spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem.

Prezydent Turcji pośrednikiem między Putinem i Zełenskim

Dziś tj. w piątek 22 kwietnia turecki prezydent zorganizował briefing prasowy. Recep Erdogan przekazał, iż zaproponował Władimirowi Putinowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu organizację spotkania na neutralnym gruncie – w Stambule.

Turecki przywódca zapowiedział, iż zamierza skontaktować się telefonicznie z Władimirem Putinem oraz Wołodymyrem Zełenskim. Jednak finalnie chce doprowadzić do spotkania twarzą w twarz obu prezydentów. Erdogan podkreślił, iż tematem rozmów ma być zakończenie wojny w Ukrainie.

„Dziś lub jutro planowane są rozmowy z Putinem i Zełenskim. Planujemy także kontynuowanie procesu w Stambule na poziomie liderów krajów. Mam nadzieję, że przyjmą nasze zaproszenie. Zorganizujemy spotkanie na wysokim szczeblu w Stambule” – zaznaczył Erdogan.

Wydaje się, że konkretna deklaracja głowy tureckiego państwa to ważny krok ku zaprzestaniu działań wojennych. Dodajmy, iż poprzednie negocjacje, które były prowadzone w stolicy Turcji, oceniono jako istotne z punktu widzenia zakończenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Przypomnijmy, iż w Turcji miały miejsce dwie rozmowy pomiędzy delegacjami z Rosji i Ukrainy. Pierwsza tura spotkań odbyła się 10 marca w Antalyi, a druga 29 marca w Stambule.

Co ciekawe, już wtedy strona turecka była mediatorem. Erdogan oświadczył wówczas, że jego kraj może być gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy. Jednocześnie zapewnił, iż postara się o jak najszybsze zorganizowanie spotkania Zełenskiego z Putinem.

Póki co nie wiemy jak na propozycję tureckiego przywódcy zapatruje się Władimir Putin. Jakiś czas temu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że prezydent Rosji jest gotów usiąść do negocjacji pokojowych. Jednak może to nastąpić dopiero po spełnieniu przez Ukrainę odpowiednich warunków. Jednym z nich ma być przygotowanie porozumienia gotowego do podpisania przez obu przywódców.

źródło: o2.pl

Zobacz również: