Putin Łukaszenka

We wtorek, 12 kwietnia doszło do spotkania Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. Media donoszą, że prezydent Białorusi pojechał do Rosji ze specjalną misją. Oto ustalenia dotyczące wizyty białoruskiego dyktatora.

Łukaszenka chce uzyskać rekompensaty dla swojego kraju

Do spotkania prezydentów Białorusi i Rosji doszło na budowie kosmodromu Wostocznyj w azjatyckiej części Rosji. Politycy wspólnie oglądali postęp prac z pokładu helikoptera. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow przekazał, iż tematem rozmowy przywódców będzie m.in. sytuacja w Ukrainie.

Okazuje się, że Aleksander Łukaszenka pojechał do Rosji ze specjalną misją. Dyktator ma konkretne oczekiwania. „Baćka” chce wykorzystać wojnę na Ukrainie do realizacji własnych celów.

Przypomnijmy, iż białoruska armia nie dołączyła do wojsk rosyjskich, które walczą na Ukrainie. Jednak Łukaszenka wsparł Putina w inny sposób. Białoruś udostępniła Rosji swoje terytorium. Właśnie stamtąd rosyjscy żołnierze wystrzelili liczne rakiety w stronę ukraińskich miast i wsi.

Teraz Aleksander Łukaszenka ma nadzieję ugrać coś dla swojego kraju. Polityk liczy, że wydostanie się z międzynarodowej izolacji, w jaką popadł po brutalnym stłumieniu protestów po wyborach prezydenckich w 2020 r.

„Prezydenci w formule jeden na jednego omówią aktualne kwestie w rozwoju relacji dwustronnych, wspólne środki na rzecz przeciwdziałania sankcyjnym naciskom ze strony zbiorowego Zachodu, sytuację w regionie i na świecie, wydarzenia na Ukrainie” – zaznaczyli dziennikarze sprzyjający białoruskiemu reżimowi.

Łukaszenka ma odbyć rozmowę z gubernatorem Kraju Nadmorskiego Olegiem Kożemiaką. Spotkanie związane jest ze znajdującym się w rosyjskim parlamencie projektem ustawy, pozwalającej firmom i obywatelom z Białorusi na zawieranie umów dotyczących prac budowlanych przy kosmodromie.

W trakcie wizyty Łukaszenki były poruszane nie tylko tematy dotyczące konfliktu na Ukrainie. Władimir Putin potwierdził współpracę z Białorusią przy budowie wspólnej infrastruktury kosmicznej. „Rosja będzie konsekwentnie i wytrwale realizować wszystkie swoje plany w sektorze kosmicznym, pomimo presji z zewnątrz” – zaznaczył rosyjski przywódca.  Władimir Władimirowicz dodał, że Federacja Rosyjska zamierza wznowić swój program księżycowy.

źródło: se.pl

Zobacz również: