jarosław kaczynski

W niedawno zakończonym przemówieniu na Krakowskim Przedmieściu, Jarosław Kaczyński użył mocnych słów. W 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, prezes Prawa i Sprawiedliwości nie ma już najmniejszych wątpliwości, że 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do zamachu.

Jarosław Kaczyński mówi wprost o zamachu w Smoleńsku

„Zawsze, kiedy tu jesteśmy, myślimy o oddaniu hołdu, przypomnieniu tych wszystkich, którzy zginęli w drodze do Katynia. (…) Tym, którzy zginęli w tej szczególnej, jak to się dotąd mówiło, katastrofie, wypadku” – zaczął swoje przemówienie Jarosław Kaczyński.

Zawsze mówiłem o potrzebie prawdy, dążeniu do prawdy, odpowiedzi na pytanie, co się naprawdę stało.” – dodawał. „Dowody trzeba umieć zebrać. To było niesłychanie trudne, trwało wiele lat.” – usłyszeliśmy.

„Poza wolą dotarcia do prawdy nie mieliśmy nic. Mieliśmy ludzi, którzy chcieli dotrzeć do prawdy, był i nadal jest Antoni Macierewicz, byli i inni. Praca trwała bardzo długo, może za długo, ale z obiektywnych powodów. Dzisiaj wiemy, co się stało, mamy tę odpowiedź, po raz pierwszy pełną, konsekwentną.” – kontynuował Jarosław Kaczyński.

W najbliższych dniach i tygodniach będzie o tym mowa, będzie to przedstawione opinii publicznej. To jest ta wielka zmiana, o której chciałem właśnie dzisiaj, w 12. rocznicę katastrofy, zbrodni, zamachu, Państwu powiedzieć” – dodawał prezes PiS.

„Przyczyny były. (…) Był interes, interes Moskwy. (…) To stawia przed nami jeszcze jedno pytanie. (…) To pytanie o odpowiedzialność za tą zbrodnię, o to, jak mają być potraktowani, ostatecznie ustaleni (…) ci, którzy podjęli decyzję i ci, którzy ją wykonali tu w Polsce, ale przede wszystkim tam w Rosji. To zadanie wielkie i trudne, nie ukrywam tego, ale trzeba je podjąć w interesie Polski” – tymi słowami Jarosław Kaczyński skomentował interes Rosji w doprowadzeniu do Katastrofy Smoleńskiej.

Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiło się zaskakujące nagranie, na którym widzimy Donalda Tuska, rozmawiającego z Władimirem Putinem oraz Siergiejem Szojgu. Wówczas Rosjanie zaskakująco szybko, kilka godzin po Katastrofie Smoleńskiej przekazali Polakom jej szczegóły.

„Jedynie słuszna wersja ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej zostało ustalone już 10 kwietnia. Przez Putina i Szojgu. Dzięki staraniom Donalda Tuska ta rosyjska wersja zdarzeń z pierwszych godzin stała się obowiązującą również w Polsce.” – tak komentuje powyższe nagranie Samuel Pereira, szef TVP Info.

źródło: media, wPolityce.pl, Twitter

Zobacz również: