Niemcy Olaf Scholz

To przełomowa decyzja. Niemieckie władze zmieniły swoje stanowisko w sprawie Ukrainy. Zaskakującą informację podał prezydent Wołodymyr Zełenski. „Stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy” – przekazał ukraiński przywódca.

Zmiana podejścia to rezultat rozmów Zełenskiego z kanclerzem Niemiec

W niedzielny wieczór ukraiński przywódca poinformował o wynikach rozmów z kanclerzem Niemiec. „Rozmawiałem dzisiaj z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem o tym, jak pociągać do odpowiedzialności wszystkich winnych zbrodni wojennych. O tym, jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji i jak przekonać Rosję do szukania pokoju” – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Wydaje się, że najważniejszą informacją przekazaną przez ukraińskiego prezydenta była wiadomość o zmianie podejścia niemieckich władz do tematu wsparcia armii ukraińskiej. „Cieszę się, że ostatnio stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy. I uważam to za absolutnie logiczne, ponieważ większość Niemców popiera tę politykę” – podkreślił.

Jednocześnie głowa państwa wyraziła nadzieję, że Niemcy zrealizują najnowsze ustalenia. „Jestem im wdzięczny i oczekuję, że wszystko, co uzgodniliśmy, zostanie zrealizowane” – przyznał Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu media zwróciły uwagę, iż niemieckie władze były początkowo niechętne zaopatrzeniu Ukrainy w broń. Olaf Scholz zmienił jednak zdanie.  Niemcy zamierzają dostarczyć ukraińskim żołnierzom broń przeciwpancerną.

Innym kontrowersyjnym tematem jest uzależnienie Niemiec od gazu pochodzącego z Rosji. Z tego powodu, niemieckie władze miały hamować wprowadzenie na terenie Unii Europejskiej embarga na rosyjskie surowce. Przypomnijmy, iż do tej pory Komisja Europejska nałożyła na Federację Rosyjską pięć pakietów sankcji. Dodajmy, że nie obejmują one zakazu importu rosyjskich ropy i gazu.

Tymczasem w miniony piątek Olaf Scholz przyznał, że Niemcy mogą zakończyć import rosyjskiej ropy jeszcze w tym roku. Jednakże wstrzymanie importu gazu z Rosji będzie trudniejszym zadaniem, gdyż RFN musi zbudować infrastrukturę do transportu tego surowca z alternatywnych źródeł.

Niewątpliwie najnowsze doniesienia w sprawie Niemiec napawają optymizmem. Miejmy nadzieję, że niemieckie władze wywiążą się z ustaleń poczynionych w trakcie rozmów ze stroną ukraińską.

źródło: dorzeczy.pl

Zobacz również: