Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia
Foto: YouTube

Najnowsze rekomendacje Ministerstwa Zdrowia są jednoznaczne. Osoby, które nie poddadzą się obowiązkowemu szczepieniu przeciwko koronawirusowi, mogą nawet wylecieć z pracy. Szczegółom sprawy przyjrzeli się dziennikarze portalu money.pl.

Ministerstwo Zdrowia wydało jednoznaczne rekomendacje w sprawie obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi

„Jeżeli osoba do tego zobowiązana nie podda się szczepieniu przeciwko COVID-19, to może to skutkować wprowadzeniem przez pracodawcę zmian w organizacji pracy, a nawet rozwiązaniem z nim stosunku pracy” – piszą dziennikarze portalu money.pl. I to wcale nie żart, a rzeczywistość, z którą przyjdzie się zmierzyć niektórym już od 1 marca 2022 roku.

Właśnie wtedy mija czas na obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi dla części Polaków, wykonujących ujęte w ustawie zawody. „Zaszczepić się muszą: osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych.” – dodaje money.pl.

Obowiązkowe szczepienia mają chronić nie tylko personel medyczny, ale też pacjentów. Na ten moment nie ujawniono jednak, jak wielu medyków zdecydowało się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Wiemy jednak, że konsekwencje odrzucenia szczepienia mogą być opłakane w skutkach.

„Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu” – informuje Ministerstwo Zdrowia, cytowane przez wskazany powyżej portal. W ostateczności może dojść nawet do rozwiązania stosunku pracy z niezaszczepionym pracownikiem.

„Resort zdrowia jednak zaznacza przy tym, że kroki podejmowane przez pracodawców powinny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.” – czytamy w publikacji money.pl. Jednym słowem, Ministerstwo Zdrowia dopuszcza zwalnianie określonych pracowników wskutek nie zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Z drugiej jednak strony prosi, aby traktować to jedynie jako ostateczność, po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

źródło: money.pl, PAP

Zobacz również: