Morawiecki i Putin

Z ostatnich doniesień medialnych oraz wiadomości przekazywanych przez ukraiński rząd wynika, że pogarsza się sytuacja na wschodzie Ukrainy. Dochodzi tam do kolejnych prowokacji, za którymi stoją seperatyści, wspierani przez Władimira Putina. Na te wydarzenia zareagował Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Mateusz Morawiecki. Pojawiła się kolejna, jednoznaczna deklaracja pomocy dla Ukrainy. „Polska jest gotowa” – miał przyznać Premier, cytowany przez Interię.

Mateusz Morawiecki obiecuje dodatkową pomoc dla Ukrainy. „Polska jest gotowa”

Mateusz Morawiecki był gościem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „Szef polskiego rządu ocenił, że Władimir Putin jest zaskoczony jednością państw zachodnich.” – cytuje jedną z jego wypowiedzi portal Interia.pl. To jednak nie wszystko. Szef polskiego rządu zapewnił Ukraińców, że nasz kraj jest gotowy na kolejną pomoc.

Jesteśmy gotowi przekazać Ukrainie dodatkowe dostawy broni defensywnej.” – zadeklarował w Monachium Mateusz Morawiecki. „Broń ta ma służyć do obrony terytorium, obrony miast, obrony ludzi, miejsc, w których się znajdują przed agresją wojska rosyjskiego.” – dodał.

Jednocześnie Mateusz Morawiecki przyznał, że jeszcze kilka dni temu niektóre kraje Unii Europejskiej dość „ambiwalentnie” zachowywały się w sprawie kryzysu na Ukrainie. Obecnie rozumieją już niebezpieczeństwo, jakie niosą za sobą działania Władimira Putina.

„Dzisiaj mogę powiedzieć, że chyba już wszyscy w Unii Europejskiej, także ci, którzy są nieco bardziej oddaleni na zachód od Moskwy rozumieją niebezpieczeństwo, które gromadzi się nad Europą, rozumieją, że te czarne chmury mogą nie tylko być groźne dla Ukrainy, ale mogą oznaczać coś bardzo niedobrego dla Unii Europejskiej.” – przyznał Mateusz Morawiecki.

Premier dodał też, że Polska przygotowuje się na najgorsze scenariusze. „Jesteśmy w stałym kontakcie pomiędzy kilkoma ministerstwami, ale też z panem prezydentem i ze wszystkimi służbami mundurowymi, które muszą uczestniczyć w przygotowywaniu potencjalnej akcji ewakuacyjnej, przygotowywaniu szpitali na ewentualne leczenie osób rannych.” – usłyszeliśmy od Mateusza Morawieckiego podczas konferencji w Monachium, że i w taki sposób Polska jest gotowa pomóc Ukrainie w razie wybuchu otwartej wojny z Rosją.

źródło: Interia.pl, PAP

Zobacz również: