IMGW

Specjaliści przekazali zaskakujące wiadomości w sprawie pogody, która czeka nas nadchodzącej zimy. Jeśli prognozy meteorologów się sprawdzą, będziemy mieli do czynienia z sytuacją, której nie było od 10 lat!

Eksperci nie mają wątpliwości odnośnie pogody na zimę

Meteorolodzy właśnie ujawnili zaskakujące prognozy pogody na zimę. Zdaniem specjalistów aura mocno nas zaskoczy. Nadejdą bowiem mrozy, których nie było od 10 lat. Oto szczegóły.

Redaktorzy jednego z portali branżowych przewidują, iż w miesiącach zimowych możemy się spodziewać obfitych opadów śniegu i silnych mrozów. To z pewnością nie jest dobra wiadomość. Polacy bowiem od dłuższego czasu martwią się brakiem węgla oraz wysokimi cenami energii.

Eksperci dodali, iż wpływ na zimową aurę ma podwodna erupcja wulkanu na Wyspach Tonga. To właśnie ta eksplozja może spowodować niebawem wyjątkowo srogą zimę. Taką, której Polacy nie widzieli od 10 lat.

Nadchodząca pogoda jest o tyle zaskakująca, że przez ostatnie lata mówiło się raczej o ocieplaniu się klimatu. Zimy w minionych latach były dużo lżejsze niż w XX wieku. Przy tej okazji często pojawiał się temat efektu cieplarnianego.

Sytuację zmienił incydent, do którego doszło na obszarze Wysp Tonga. Wspomniany wybuch podwodnego wulkanu spowodował wyrzucenie do atmosfery ogromnej ilości pary wodnej, będącej gazem cieplarnianym. „Podgrzanie dolnej stratosfery oznacza odwrotność w jej górnej części, która staje się chłodna i sucha” – wyjaśnili redaktorzy portalu branżowego.

Według meteorologów konsekwencje erupcji mogą dotrzeć również nad terytorium Polski. Mowa o wspomnianej już wcześniej ujemnej temperaturze powietrza. „Brak dominującego ośrodka barycznego nad Europą zwykle kończy się mroźniejszą zimą. Nie jest to jeszcze pewne, natomiast takie może być pokłosie odległej erupcji wulkanicznej” – podsumowali eksperci.

Czy zapowiedzi specjalistów sprawdzą się? Czas pokaże. W końcu już wielokrotnie przekonywaliśmy się, że pogoda to bardzo nieprzewidywalna materia. Tak czy owak, za kilka tygodni okaże się, czy czeka nas najbardziej sroga zima od 10 lat.

źródło: Goniec

Zobacz również: