Ostrzeżenie dla klientów PKO BP

Na skrzynkach e-mail wielu klientów banku PKO BP pojawiły się dość zaskakujące wiadomości. Popularny bank ma zachęcać swoich klientów do aktywacji usług, zwiększających bezpieczeństwo. O co chodzi?

Klienci PKO BP kolejny raz pod ostrzałem. Dostałeś tę wiadomość?

To kolejna akcja cyberprzestępców wymierzona w klientów banku PKO BP. Tym razem próbują zwabić, oferując rzekomo zwiększenie bezpieczeństwa kont bankowych. Podszywają się pod PKO BP, wysyłając spreparowane wiadomości i fałszywe linki, którymi w konsekwencji pozyskują wrażliwe dane klientów oraz dane do logowania, co może służyć kradzieży pieniędzy.

Ostrzegamy przed niebezpieczną kampanią wymierzoną w klientów PKO BP. W fałszywych wiadomościach e-mail oszuści zachęcają do aktywacji usługi bezpieczeństwa. Wprowadzone na stronie hasła trafiają automatycznie do oszustów.Bądźcie ostrożni!” – czytamy w komunikacie CSIRT.

W rzeczonym komunikacie zamieszczono też wygląd przykładowych wiadomości, rozsyłanych przez oszustów. Pamiętaj jednak, że treść wiadomości, którą otrzymasz bądź otrzymasz, może się róznić. Oszuści starają zmylić klientów, ale schemat działania zawsze jest taki sam.

Jak się okazuje, nie tylko klienci PKO BP muszą uważać na prawdziwą plagę oszustów. Cyberprzestępcy atakują również klientów ING Banku Śląskiego i Santander Bank Polska. W przypadku pierwszego banku oszuści informują o rzekomym włamaniu na konto bankowe, a w przypadku Santandera, oszuści próbują przekonywać do podania haseł, za pośrednictwem fikcyjnych inwestycji. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że pojawiło się także nowe oszustwo metodą na BLIK.

Skala oszustw jest przeogromna. Wiele, nieświadomych osób daje nabrać się na coraz to sprytniejsze metody cyberprzestępców. „Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w trzecim kwartale 2021 roku odnotowano 7709 oszustw przy użyciu polecenia przelewu, co oznacza wzrost w stosunku do drugiego kwartału o 53,6 procent. Chodzi o sytuację nieuprawnionego dostępu do konta i wykonywanie przelewów przez oszustów na przykład po zainfekowaniu komputera złośliwym oprogramowaniem lub wyłudzeniu od klienta danych do logowania.” – czytamy w portalu tvn24.pl.

Jak nie dać się oszustom?

Pamiętaj o podstawowych procedurach bezpieczeństwa.

  • Sprawdzaj dokładnie z jakiego e-maila została wysłana do Ciebie wiadomość. Czy jest to adres e-mail, zarejestrowany w oficjalnej domenie banku.
  • Pracownicy banku nigdy nie proszą o dane logowania do Twojego rachunku bankowego. Ani przez e-mail, ani też poprzez rozmowę telefoniczną.
  • Nigdy nie klikaj w żadne linki, znajdujące się w wiadomościach e-mail czy sms. Stronę logowania do banku zawsze wpisuj ręcznie. Podobnie, jak swój login i hasło.
  • Nie pobieraj żadnych aplikacji, sugerowanych w wiadomościach e-mail czy sms.
  • Kiedy masz wątpliwości, nie podawaj żadnych danych, przerwij połączenie i skontaktuj się, najszybciej jak to możliwe ze swoim bankiem, żeby zweryfikować dane Twojego rozmówcy.

źródło: tvn24.pl, media, Twitter, CSIRT

Zobacz również: