Adam Niedzielski

Adam Niedzielski przyznał, że piąta fala koronawirusa staje się w Polsce faktem. Coraz większy udział na dzienny przyrost zachorowań na COVID-19 ma wariant Omikron. Niestety, ale prognozy przekazane przez Ministra Zdrowia są przerażające. Wiadomo, ilu zakażeń dziennie możemy się już wkrótce spodziewać.

Adam Niedzielski mówi o setkach tysięcy zakażeń dziennie. Kiedy? Już wkrótce

„W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii Covid-19.” – potwierdza Adam Niedzielski. „Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie.” – wyjawia Minister Zdrowia. To jednak bardzo optymistyczny scenariusz, bowiem inne badania mówią o zdecydowanie większej liczbie dziennych zachorowań na COVID-19.

„Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń.” – dodaje Adam Niedzielski. Te słowa mogą przerażać i mamy nadzieję, że nie będziemy świadkami w Polsce sytuacji, która miała miejsce chociażby we Włoszech. Wygląda jednak coraz bardziej na to, że przed polską służbą zdrowia już wkrótce największa próba. O wiele trudniejsza, niż przy poprzednich falach koronawirusa.

Za wszystkim stoi całkiem niedawno odkryty wariant Omikron, który wykazuje się większą odpornością na szczepionki i zdecydowanie łatwiejszym modelem przemieszczania się. „Z ostatnich raportów wynika, że Omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc.” – wyjawia Adam Niedzielski.

Szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca” – mówi Minister Zdrowia o najmniej optymistycznym scenariuszu. Jednocześnie apeluje, że wciąż nie jest za późno, żeby zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Dzięki temu zdecydowanie wzrasta prawdopodobieństwo, że unikniemy ciężkiego przebiegu COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce koronawirusem zakaziło się już ponad 4,3 miliona osób. Zmarło ponad 102 tysiące osób. Niestety, wszystko wskazuje na to, że już wkrótce obie liczby zaczną drastycznie rosnąć.

źródło: RMF FM, PAP, media

Zobacz również: