ZUS

Ta informacja wstrząsnęła emerytami z całej Polski. Jak donosi portal o2.pl, wszystko wskazuje na to, że rząd przykręci kurek z pieniędzmi dla seniorów. Koniec dodatkowego świadczenia? Wszystko na to wskazuje.

Już więcej nie będzie 14. emerytury? Emeryci czują się oszukani

„Mimo zapowiedzi rządu, które sugerowały, że czternastka będzie trafiała na konta emerytów także przez kolejne lata, wszystko wskazuje na to, że w tym roku pieniędzy nie będzie.” – donoszą dziennikarze o2.pl. Wszystko z prostego powodu. W tegorocznym budżecie nie zaplanowano jakichkolwiek wydatków na 14. emeryturę.

Wszystko potwierdził Minister Finansów. Tadeusz Kościński przyznał, że nic mu nie wiadomo, aby w tym roku 14. emerytura miała trafić na konta emerytów. W podobnym tonie wypowiedział się też o kolejnych latach. Także rzecznik rządu, Piotr Mueller potwierdził, że czternasta emerytura była świadczeniem jednorazowym.

W tym miejscu warto przypomnieć słowa Jarosława Kaczyńskiego. Ekonomista Rafał Mundry zamieścił na Twitterze skrót wypowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości z 2019 roku. Mówił wówczas, że „w kolejnym roku, też już na stałe, będzie także 14 emerytura”. Ile zostało z tych słów? Ocenę wraz z nagraniem wideo pozostawiamy Państwu.

W tym, że 14. emerytury nie będą już wypłacane mogły zadecydować ogromne koszty tego wsparcia. Wylicza się, że w 2021 roku czternastki pochłonęły z budżetu państwa aż 11 miliardów złotych.

„Z „czternastek” skorzystało 9,1 mln Polaków. Kwoty świadczeń wahały się między 51, a 1251 zł brutto. Pełną kwotę świadczenia otrzymywały tylko osoby, których emerytury nie przekraczały 2900 zł brutto.” – wylicza portal o2.pl to, jak na czternastkach korzystali emeryci.

źródło: o2.pl, Twitter

Zobacz również: