Emil Czeczko
źródło: YouTube/ Информационное агентство БелТА

Białoruskie media donoszą, iż tamtejszy rząd deklaruje złożenie pozwu przeciw Polsce do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Według najnowszych doniesień dokument jest już gotowy, opiera się bowiem na zeznaniach polskiego dezertera Emila Cz. Według rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych takie działania są „absurdalne”, ale w przypadku Białorusi bardzo realne. 

Sprawa polskiego dezertera Emila Cz. odcisnęła ogromne piętno na konflikcie polsko-białoruskim, i – jak się okazuje – nadal powraca. Jest to karta przetargowa Aleksandra Łukaszenki, z której nie ma zamiaru rezygnować. Jak pisze dziennikarz portalu poinformowani.pl: „doniesienia polskiego dezertera(…) odbiły się echem głównie wśród mediów białoruskich i rosyjskich”. Taki stan rzeczy pozostawił ogromny niedosyt Łukaszenki, co potwierdzają ostatnie doniesienia białoruskich mediów.

Prezydent Białorusi miał już bowiem zapowiedzieć pozew przeciwko władzom Polski, który zostanie skierowany do haskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Oskarżenia wobec Polski mają być oparte o doniesienia Emila Cz. na temat rzekomo podjętych działań przez Wojsko Polskie ws. migrantów na granicy polsko-białoruskiej.

Co więcej Emil Cz. deklaruje chęć powrotu do służby, gdy tylko „prokurator w Hadze uwięzi wszystkich przestępców wojskowych, którzy kazali mu mordować Arabów” (treść listu byłego żołnierza polskiego do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka).

Łukaszenko szykuje pozew do Trybunału przeciw polskim władzom

Doniesienia te potwierdza rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, który pisze o tym na Twitterze. Warto dodać, iż już wcześniej zapowiadał on tego rodzaju działania ze strony Białorusi. Dezinformacja, a w konsekwencji poróżnienie Europy z Polską to w opinii Żaryna „absurd”, którego nasi wschodni sąsiedzi się nie powstydzą.

Ponadto Żaryn podaje, iż plan Łukaszenki znajduje poparcie wśród rządu rosyjskiego. Do tego z kolei przesłanki były widoczne już w grudniu ubiegłego roku, gdy głos w sprawie zabrała rzeczniczka MSZ Rosji.

Z poparciem antypolskich kłamstw Mińska wystąpiła rzecznik MSZ Rosji. Maria Zacharowa, prowadząca stałe działania dezinformacyjne przeciwko Zachodowi, zapowiedziała, że Rosja poprze wnioski Białorusi przeciwko Polsce – czytamy w kolejnym wpisie Żaryna.

źródło: poinformowani.pl/twitter.com

Zobacz również: