Mateusz Morawiecki wprowadza stan wyjątkowy
Autor zdjęcia Radek Pietruszka, PAP

Mateusz Morawiecki ma pomysł, jak walczyć z drożyną. Premier Rzeczypospolitej Polskiej właśnie przedstawił swój plan.

Będą niższe ceny. Tak zapowiada Mateusz Morawiecki

Obszerny wywiad z Mateuszem Morawieckim ukazał się na łamach portalu Interia.pl. Szef rządu podczas rozmowy z dziennikarzami podzielił się kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami i informacjami. Dotyczą one głównie cen paliw, które wciąż są dalekie od tego, czego oczekują konsumenci. Drogie paliwo przekłada się realnie na droższe ceny wszystkich dóbr konsumpcyjnych.

„Inflacja jest realnym problemem. Trzeba z nią walczyć i temu poświęcam się z całą energią.” – przyznał Mateusz Morawiecki. Premier Rzeczypospolitej Polskiej chce walczyć z drożyzną, między innymi poprzez obniżenie ceny paliw. „W przyszłym tygodniu ogłosimy Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy.” – zapowiada szef rządu.

Oznacza to, że cena paliw na stacjach benzynowych nie powinna przekraczać 5 złotych za litr, zarówno jeśli chodzi o diesla, jak i benzynę. Mateusz Morawiecki przyznał też, czym podyktowana jest obecna, rekordowo wysoka inflacja. „Inflacja jest zjawiskiem globalnym. Główny wpływ na nią mają trzy czynniki: wysokie ceny energii w związku z europejską polityką klimatyczną, wysokie ceny gazu, które są konsekwencją szantażu gazowego Rosji oraz pandemia. Mimo wszystko lepiej wychodzić z kryzysu i walczyć z inflacją niż tkwić w kryzysie, który generuje wysoką inflację i wysokie bezrobocie.” – wyjawia na łamach Interii.

Szef rządu patrzy jednak na całą sytuację z optymizmem. Zarówno on, jak i jego ministrowie oraz doradcy nie zamierzają siedzieć z założonymi rękoma. Pierwsze kroki już zostały podjęte, a czas wcielić w życie kolejne pomysły. „My nie siedzimy z założonymi rękami, rząd robi wszystko, aby ograniczyć skutki inflacji dla ludzi. Dlatego wprowadziliśmy Tarczę Antyinflacyjną 1.0. A teraz kończymy prace nad kolejnymi działaniami.” – przekazuje Mateusz Morawiecki w rzeczonym przez nas wywiadzie.

źródło: Interia.pl

Zobacz również: