Władysław Kosiniak-Kamysz

Lider PSL ostrzegł Polaków przed tragiczną sytuacją, która wg niego będzie miała miejsce za kilka miesięcy. Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ceny produktów żywnościowych mocno poszybują w górę. Oto szczegóły wstrząsającej prognozy polityka. 

Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządzących. Polityk chce, aby podjęli natychmiastowe działania

Niezwykle pesymistyczną i zarazem niepokojąca wizję sytuacji w Polsce przedstawił szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. Władysław Kosiniak-Kamysz alarmuje, że za kilka miesięcy pojawi się ogromny problem z produktami rolnymi. „Jeśli nic się nie zmieni, to wiosną i latem czeka nas tragedia na rynku żywności” – ostrzegł dawny kandydat na prezydenta.

Przedstawiciel opozycyjnego PSL stwierdził, iż za kryzys odpowiada rekordowo droga energia oraz nawozy do produkcji żywności. Władysław Kosiniak-Kamysz przewiduje, że żywność znacznie podrożeje. „Ceny, obserwowane w ostatnich tygodniach, są nawet trzy razy wyższe niż kilka miesięcy temu… To oznacza wprost gwałtowny spadek opłacalności produkcji rolnej. Można już dziś założyć, że wzrosną ceny” – wyjaśnił polityk.

Dodajmy, iż Kosiniak-Kamysz obawia się głównie tego, że rolnicy po prostu nie obsieją części pól. Powód? Oczywiście nieopłacalność produkcji rolnej. „Nie będzie zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, ziemniaków – tak na potrzeby rynku wewnętrznego, jak i na eksport” – grzmiał prezes PSL.

W związku ze swoimi pesymistycznymi prognozami, Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządzących o podjęcie jak najszybszych działań na rzecz zmniejszenia cen nawozów i energii. Czy władza weźmie sobie do serca jego słowa? Czas pokaże.

Warto odnotować, że polityk zabrał też głos w sprawie rekordowych zysków Grupy Azoty. Jego zdaniem, koncern wzbogacił się kosztem rolników. Mężczyzna uważa, iż taka sytuacja to także jeden z powodów wzrostu opłat za warzywa, owoce i zboża. „Powtarzam: to się odbije w sposób drastyczny na cenach produktów rolnych i – szerzej mówiąc – spożywczych w najbliższych tygodniach i miesiącach. Z cenami nawozów trzeba pilnie coś zrobić, żeby na wiosnę i później, w lecie nie było tragedii” – powiedział lider ludowców.

Źródło: Business Insider

Zobacz również: