Lech Wałęsa

Czy to możliwe, że były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ikona Solidarności, Lech Wałęsa trafi za kratki? Oczywiście jest za wcześnie na takie słowa, ale faktem jest, że Wałęsa został wezwany na przesłuchanie do prokuratury. Wiadomo, o co chodzi.

Lech Wałęsa musi stawić się w prokuraturze

O sprawie donosi Polska Agencja Prasowa i portal Interia.pl, które w tym temacie zamieściły dość obszerne teksty. Lech Wałęsa ma się stawić w prokuraturze w przyszłym tygodni. Chodzi konkretnie o składanie fałszywych zeznań przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Chodzi o dokumenty, które w 2016 roku zostały znalezione w domu Czesława Kiszczaka. To wówczas podczas śledztwa, Lech Wałęsa miał złożyć fałszywe zeznania. „Chodzi o zeznania, które złożył w śledztwie dotyczącym podrobienia na jego szkodę zobowiązania do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, doniesień agenturalnych, pokwitowań odbioru pieniędzy i innych dokumentów z teczek agenta SB o pseudonimie „Bolek”.” – tłumaczy prok. Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne przeciwko Lechowi Wałęsie w sprawie fałszywych zeznań już od 2017 roku. „Chodzi o wypowiedzi byłego prezydenta, w których zanegował autentyczność dokumentów znalezionych w 2016 r. w domu byłego szefa MSW PRL Czesława Kiszczaka. Dokumenty te wskazują m.in. na to, że Lech Wałęsa w pierwszej połowie lat 70. przekazywał informacje Służbie Bezpieczeństwa i otrzymywał za to pieniądze.” – wyjaśnia wszystko portal Interia.pl.

Wiarygodność zeznań Lecha Wałęsy podważa opinia biegłych z zakresu pisma odręcznego oraz potwierdzona autentyczność znalezionych w domu Czesława Kiszczaka dokumentów. Jak informuje przytaczany przez nas prokurator, składanie fałszywych zeznań jest przestępstwem z artykułu 233 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Za to przestępstwo grozi nawet do 3 lat więzienia. Na ten moment za wcześnie jest by mówić, jaką karę otrzyma Lech Wałęsa, bo nie wiadomo nawet, czy byłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie udowodniona wina.

źródło: PAP, Interia.pl

  1. Brutalny atak na posła Konfederacji. Wszystko nagrali przechodnie
  2. 7-letnie dziecko spłonęło żywcem. Do dramatu doszło na podwórku
  3. Miesiąc po tragicznej zbrodni w Borowcach pojawiła się wypowiedź policjanta. Czy Jacek Jaworek popełnił samobójstwo?

Zobacz również: