Donald Tusk
Youtube

Nikt nie ma już wątpliwości. Po powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki, Platforma Obywatelska pnie się w górę w sondażach wyborczych. Największe opozycyjne ugrupowanie „połknęło” już Polskę 2050 Szymona Hołowni, ale to nie koniec dobrych wieści dla PO, a konkretniej rzecz mówiąc, nawet dla całej opozycji. Właśnie opublikowany sondaż wskazał drogę, którą trzeba przejść, aby pokonać i odebrać władzę z rąk Prawa i Sprawiedliwości.

To może się stać. Donald Tusk ponownie premierem?

Najnowszy sondaż preferencji wyborczych Polaków przygotował Instytut Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Jasno z niego wynika, że jeśli opozycja dojdzie do kompromisu, to Prawo i Sprawiedliwość jest na krawędzi, aby w przyszłych wyborach parlamentarnych stracić władzę.

Na Zjednoczoną Opozycję, na którą składałaby się Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska (PSL) oraz Polska 2050 Szymona Hołowni głosować według najnowszego sondażu chce 39,09% badanych. To o blisko 4% więcej, niż zadeklarowało poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie Jarosława Gowina). Jak widać, Zjednoczona Opozycja wygrywa ze Zjednoczoną Prawicą i to nawet bez udziału Lewicy.

Czy jednak piękny sen o tym, że opozycja kolejny raz się zjednoczy, dzięki czemu Donald Tusk znów zostanie premierem się spełni? Niektórzy zwolennicy takiego rozwiązania są pełni obaw. „Jestem bardzo krytyczny w sprawie łączenia się PSL z innymi partiami na wybory. Ja siebie nie widzę na wspólnej liście choćby z posłanką Klaudią Jachirą z KO” – dodaje Marek Sawicki, jeden z liderów PSL-u, cytowany przez „Super Express”.

Według sondaży, w tym momencie zjednoczenie się opozycji jest jedyną drogą na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku startu każdego ugrupowania osobno, PiS ma około 8% przewagi nad Koalicją Obywatelską i już ponad 18% nad Polską 2050 Szymona Hołownii.

Jeszcze w ramach uzupełnienia, warto dodać, że w sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu”, głosowanie na Konfederację zadeklarowało 10,20% pytanych; na Lewicę 9,55%; a na Ruch Pawła Kukiza 3,93%.

źródło: Super Express

  1. Znane produkty znikają ze sklepów. GIS już wydał komunikat. Uważajcie
  2. Cztery osoby nie żyją, kilkunastu rannych. Wypadek autokaru, którym wracali z wakacji
  3. Kolejny nowy podatek? Niektórzy mogą na nim sporo skorzystać

Zobacz również: