pożar
źródło: Instagram

Setki ciał leżące na zboczach gór. Mnóstwo popiołu unoszącego się w powietrzu. Odważni strażacy i zwykli mieszkańcy pomagający służbom ratunkowym. Niestety to nie scenariusz filmu katastroficznego, ale przerażająca rzeczywistość.

Śmiercionośny żywioł dał o sobie znać

Przerażające obrazy ukazały się oczom mieszkańców oraz turystów, którzy przebywają na południu Turcji. Aktualnie trwa tam nierówna walka z ogromnymi pożarami. Akcji służb nie ułatwia tamtejsza pogoda oraz specyfika terenu. Po pierwsze, jest upalnie i wietrznie. Po drugie, część egejska porośnięta jest lasem sosnowym.

Oczywiście szalejące na terenie Turcji pożary spowodowały wiele, często nieodwracalnych strat. Mnóstwo osób straciło swoje domy, uprawy i miejsca pracy. Niestety, sporo ludzi odniosło obrażenia na skutek pożarów, a cztery osoby straciły życie.

Olbrzymie straty poniosła miejscowa przyroda. Śmiercionośny żywioł strawił ogromne połacia lasów sosnowych. Tym samym zagrożona jest produkcja słynnego, tureckiego miodu sosnowego. „Zginęły miliony pszczół. Również zbocza gór usłane są ciałami kóz, dzików i saren. Spalone wzgórza to straszny widok. To są nieodwracalne straty dla natury. Przyroda ginie” – opowiada Iwona, Polka mieszkająca na stałe w kraju nad Bosforem.

Podróże do Turcji niezagrożone

Niewątpliwie pożary mogą odbić się na turystyce, z której de facto żyje spora część Turków. Ogień dotarł bardzo blisko popularnych kurortów turystycznych na Riwierze Tureckiej i w części Egejskiej. Taka sytuacja wprowadza sporą nerwowość u turystów. „Co chwilę pojawiają się nowe ogniska żywiołu, ciężko opanować tak rozległy pożar. W powietrzu czuć swąd dymu i wszędzie opadają drobinki popiołu. Miały być wakacje relaksu, a stały się wakacje stresu” – twierdzi turystka z Polski.

Zdaniem przedstawicieli tureckiej branży turystycznej, przybywający do Turcji obcokrajowcy nie mają się czego obawiać. „Dla turystów nie ma zagrożenia. Nikt nie da gwarancji na to, co się wydarzy, bo ogień to żywioł. Ale na chwilę obecną gościom wypoczywającym tutaj nic nie grozi. Ręczę za to”, „Pożar wokół hotelu został bardzo szybko ugaszony. Hotel nie ucierpiał, posiada świetne zabezpieczenia przeciwpożarowe, jak większość hoteli tutaj. Wszystkie mają płaszcze ogniowe. Ewakuacja turystów przebiegła sprawnie, nikt nie ucierpiał. Większość turystów powróciła już do hotelu” – przekonuje właścicielka jednego z biur podróży.

Źródło: Fakt

  1. Niepożądane działanie jednej ze szczepionek. Ludzie są nim zachwyceni
  2. Lech Wałęsa szokuje. Kontrowersyjne słowa na temat polskich bohaterów narodowych
  3. Krzysztof Jackowski przepowiada pogodę na sierpień. Nie wszyscy będą zadowoleni z jego słów

Zobacz również: