Rodzina 500 Plus

Rząd zastanawia się, co zrobić, aby utrzymać wysokie tempo szczepień, którego niestety, doświadczaliśmy tylko na samym początku akcji szczepionkowej przeciwko koronawirusowi. Teraz tempo podupadło, a w obliczu czwartej pandemii koronawirusa, dobrze byłoby je przywrócić do właściwego poziomu. Czy rozsądnym rozwiązaniem byłaby zmiana zasad wypłacania 500 plus tylko dla osób zaszczepionych? Polityk opozycji rzucił taki scenariusz pod dyskusję publiczną.

O czym przeczytasz w tym tekście:

  • Rząd ma coraz większy problem ze szczepieniami przeciwko koronawirusowi. Coraz mniej osób jest zainteresowanych szczepieniem się.
  • Polityk Koalicji Obywatelskiej przyznał, że warto się zastanowić nad zmianą zasad 500 plus. Miałoby być przyznawane tylko zaszczepionym.

O TYM TEŻ SIĘ MÓWI: Nagły wzrost opłaty za gaz. Od 1 sierpnia zapłacimy sporo więcej. Są wyliczenia

Zmienią zasady przyznawania 500 plus po to, aby ludzie chętniej się szczepili?

Ten temat przewijał się w debacie publicznej już kilka razy, ale nigdy, żaden polityk nie wystosował tak odważnych słów, jak teraz Tomasz Lenz. Poseł Koalicji Obywatelskiej na antenie Polsat News przyznał, co sądzi na temat 500 plus tylko dla zaszczepionych.

„Trzeba zastanowić się nad tym, czy nie zwrócić się do osób, które otrzymują pomoc socjalną, 500 plus czy różnego rodzaju inne wsparcie socjalne – te osoby powinny, jeżeli zdrowie im na to pozwala, się zaszczepić – dla swojego dobra.” – powiedział Tomasz Lenz na łamach „Debaty Tygodnia”.

Lenz poszedł jeszcze dalej i przyznał, że jego zdaniem 500 plus powinno zostać wstrzymane do momentu zaszczepienia się. Wówczas „zamrożone” świadczenie mogłoby zostać normalnie wypłacone. „Poza marchewką, czyli loterią i nagrodami, powinien być także kij.” – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej.

Choć jakiś czas temu politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz sam Mateusz Morawiecki mówił, że nie planuje się żadnych zmian przy koronnym świadczeniu socjalnym rządu PiS, to niewykluczone, że w obliczu skomplikowanej sytuacji ze szczepionkami, rząd rozważy propozycję, którą wystosował Lenz, a także inni politycy.

źródło: Polsat News

Zobacz również: