ostrzeżenie meteorologiczne
zdjęcie ilustracyjne

Niestety wygląda na to, że czekają nas kolejne niespokojne godziny. Wszystko przez komplikującą się sytuację pogodową, o której alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Już pojawiły się kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Warto zwrócić uwagę, których rejonów dotyczą i jakie niebezpieczne zjawiska, prognozuje IMGW. Jak pokazały ostatnie dni w Polsce i nie tylko, z pogodą nie ma żartów.

IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia. Nie warto ich lekceważyć

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami i opadami gradu niemal dla całej Polski. Niemniej jednak, największe zagrożenie czeka na mieszkańców Warmii i Mazur oraz Podlasa. IMGW wydaje alerty o możliwych lokalnych podtopieniach oraz trąbach powietrznych. Niewykluczone, że mieszkańcy otrzymają bądź już otrzymali stosowne alerty RCB na telefony komórkowe.

Bardzo intensywne opady oraz pogarszające się warunki pogodowe nadciągną nad Polskę ze Słowacji. Opady mogą sięgnąć nawet 50-70 mm, a lokalnie w niektórych miejscach nawet do 90 mm. Warto na bieżąco śledzić komunikaty IMGW oraz przeglądać telefon, czy nie otrzymaliśmy właśnie alertu RCB.

IMGW alarmuje też, że w ciągu najbliższych godzin można spodziewać się coraz to większej intensywności niebezpiecznych zjawisk. Wiatr może osiągać w porywach nawet 80-100 km/h, co będzie powodowało bezpośrednie zagrożenia dla mienia, zdrowia, jak i życia. Zabezpieczmy swój dorobek. Intensywne opady mogą przyczynić się do powodzi czy lokalnych podtopień.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega także, że na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu możliwe jest pojawienie się trąby powietrznej. „Uwaga, dla woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zostało wydane ostrzeżenie 3 najwyższego stopnia. Prognozowane są burze, ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm lokalnie do 90 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Możliwa trąba powietrzna.” – czytamy w komunikacie IMGW.

To wszystko powoduje, że czeka nas prawdopodobnie kolejny niespokojny dzień, wieczór, a kto wie, czy także nie noc. Miejmy nadzieję, że na strachu się skończy. W niedzielę powinno być już spokojniej. Tak przynajmniej wynika z najnowszych prognoz pogody. Będziemy na bieżąco śledzić sytuację meteorologiczną w kraju.

źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Interia.pl, PAP

  1. Fatalne wieści z Tokio. Koronawirus zaatakował Igrzyska Olimpijskie. Co teraz?
  2. 8-latek utopił się na oczach rodziców. Nikt nie ruszył na pomoc… Drastyczne nagranie
  3. Nowe wieści w sprawie poszukiwań Jacka Jaworka. Policja ostrzega mieszkańców regionu i wyznacza nagrodę pieniężną

Zobacz również: