szczepionki

O tym mówi cały świat. Władze Izraela bardzo dokładnie przeanalizowały wpływ, a w zasadzie to skuteczność szczepionek na nową, szalejącą w Europie mutację Delta. Pod lupę wzięto szczepionki Pfizera. Wyniki nie są do końca takie, jakby tego oczekiwano.

Co ze szczepionkami na Deltę? Izrael publikuje wyniki skuteczności

Dane opublikowane przez Izraelskie Ministerstwo Zdrowia z prędkością światła obiegają świat. Są to pierwsze dane, podparte statystykami, które pokazują, jak szczepionki Pfizer radzą sobie z nową mutacją koronawirusa. Można z tego wywnioskować, że skuteczność innych szczepionek będzie wyglądać podobnie.

„Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19 w 93 proc. zapobiega poważnemu przebiegowi choroby wywołanej przez wariant Delta, ale jej skuteczność w zapobieganiu łagodniejszemu objawowemu przebiegowi spadła o ok. jedną trzecią – do 64 proc.” – czytamy w portalu Interia.pl, który to cytuje doniesienia z izraelskiego resortu zdrowia.

Sam wariant Delta jest uznawany za najbardziej zaraźliwy z wariantów. W tej chwili dominuje w Izraelu, gdzie 90% wszystkich zakażeń to właśnie Delta. Szaleje także w innych państwach Europy. Wkrótce, jak informował Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, Delta na dobre może zacząć atakować także w Polsce.

„Rosnąca liczba przypadków zachorowań w Izraelu, gdzie zaszczepiono 85 proc. dorosłych, stanowi „wstępny sygnał”, że szczepionka jest mniej skuteczna w zapobieganiu łagodnemu przebiegowi choroby wywołanemu przez wariant Delta.” – przyznał jeden z ekspertów ds. COVID-19 w Izraelu, Ran Balicer.

Wobec tego premier Izraela, Naftali Benet zalecił ministerstwu zdrowia przyspieszenie prac nad badaniem zasadności trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Na ten moment wiadomo, że trzecią dawkę w Izraelu zaleca się szczególnie osobą z obniżoną odpornością lub chorym na raka.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Co dalej z Dariuszem Szpakowskim? Widzowie nie mogą pogodzić się z decyzją władz TVP Sport
  2. Zmarł kilka godzin po szczepieniu. Pfizer wydał oświadczenie
  3. Jest kolejny komentarz Ojca Rydzyka w sprawie toczącego się procesu: „Zacznijcie zbierać podpisy”

Zobacz również: