fot. ilustracyjna: nowiny.gliwice.pl

Statystyki RCB na ostatni weekend nie wróżą nic dobrego w te wakacje. Tylko w podczas minionych soboty i niedzieli życie straciło aż 15 osób. Policja i ratownicy apelują o rozsądek i ostrożność, a przede wszystkim trzymanie się zasad bezpieczeństwa.

Upalny koniec tygodnia sprawił, że Polacy tłumami ruszyli na plaże. Gro z nas jadąc nad wodę wybrała kąpieliska niestrzeżone. ten problem pojawia się już od lat, i dosłownie co roku zbiera swoje żniwa.

W tym jednak jest bardziej zauważalne. Raz – fala upałów, a w konsekwencji ogromne zainteresowanie Polaków plażowaniem przyszły wyjątkowo późno. Druga kwestia to fakt, że to początki „popanedmicznych” wyjazdów.

RCB: Pierwszy tak tragiczny weekend w 2021

Tylko w tym roku doszło – tylko albo aż – do 38 utonięć jak podają dziennikarze Radia Zet. W samą minioną sobotę ofiar śmiertelnych było 6, zaś w niedzielę 9.

Według danych, na które powołuje się stacja TVN24 trzeci czerwcowy weekend był najtragiczniejszym w tym roku. Stacja zwróciła się o komentarz w tej sprawie do prezesa WOPR Szczecin. W rozmowie tłumaczył czym są najczęstsze przyczyny utonięć w Polsce. Jak powiedział nieustająco od lat osobom, które ryzykują swoje życie towarzyszy brawura i – co za tym idzie – przecenianie swoich możliwości. Kolejnymi sprawami są kąpiele w zbiornikach niestrzeżonych, a także alkohol.

Po alkoholu czujemy się ułanami. Wpływa też na nas fizjologicznie. Bardzo szybko się wychładzamy, mamy opóźnioną reakcję i tracimy orientację. Poza tym topią się zazwyczaj ci, którzy myślą, że potrafią pływać. Nie topią się ci, którzy wiedzą, że nie umieją pływać – stwierdzał ratownik.

Ponowny apel służb do Polaków

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje i jednocześnie przypomina, aby nie pływać w miejscach do tego nie wyznaczonych. Absolutnie nie pływać pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W większych zbiornikach wodnych podczas pływania kajakiem czy rowerem wodnym warto mieć na sobie – nieraz ratujący życie – kapok.

źródło:RadioZET.pl/TVN24/RCB/PAP

  1. Potrąciła dziecko i odjechała. To, co wydarzyło się później, daje do myślenia
  2. Autokar runął w przepaść. Kilkadziesiąt osób nie żyje. Jest wielu rannych. Trwa akcja ratunkowa

Zobacz również: